Az Omura-bálnákról eddig azt sem tudták, hogy létezik-e még élő példány, eddig ugyanis csak tetemeket találtak. A most levideózott bálna viszont határozottan életben van.
A latinul Balaenoptera omurai elnevezéssel illetett Omura-bálna annyira ritka, hogy sokáig tévedésből egynek hitték a Bryde-bálnával. A tudósoknak 2003-ban sikerült azonosítaniuk, hogy két különálló fajról van szó. Az azonosítást végző csapatnak most először sikerült le is videózniuk a kihaltnak hitt faj egy példányát.
Az IFL Science szerint egy viszonylag kis testtel rendelkező fajról van szó, az Omurák mindössze 10-11,5 méter hosszúra nőnek meg. Az Omura-bálnát áramvonalas, sima teste és csontvázuk számos egyedi jellegzetessége különbözteti meg más bálnáktól: 53 hátcsigolyával és mellúszóikon négy-négy ujjal rendelkeznek.
Ritkaságuk miatt pontos élőhelyük nem ismert, az eddigi beszámolók alapján az Ausztrália és Japán környéki vizekben élhetnek, az előbbi ország partjainál éppen idén áprilisban vetődött partra egy példány.