Nem is gondolnánk, hogy átlagos és mindennapos szokásainkkal milyen rossz hatással lehetünk intelligenciánkra – erre hívja fel a figyelmet a legfrissebb kutatások összegzése.
A PsyBlog összegyűjtötte a legfontosabb, intellgenciával kapcsolatos kutatásokat. Mindezt azért, hogy össze tudja foglalni, mely szokásokat kell kerülnünk, ha jót akarunk magunknak. Átlagos, vissza-visszatérő cselekvéseink ugyanis alaposan rontják szellemi teljesítményünket. Íme a legérdekesebbek listája.
1) Kimutatták, hogy zsíros ételek rendszeres fogyasztásával romboljuk azt a képességünket, hogy a változásokhoz alkalmazkodjunk és azokra reagáljunk, legyenek azok bármilyen természetűek.
2) Több elektronikus eszköz egyszeri használatával – például mobilon böngészés tévézés közben – érzelmi intelligenciánkat károsítjuk. Pontosabban a szürkeállomány sűrűséget csökkentjük az agy azon részeiben, amelyek az érzelmek kordában tartásáért felelősek. Egyszerre tehát csak egy eszközt használjunk: vagy tévézzünk, vagy mobilozzunk, vagy dolgozzunk a laptopon.
3) A Google keresés is rontja az intelligenciát, pontosabban annak észlelését, ugyanis azt az érzetet kelti, hogy sokkal több mindent tudunk, mint amit valójában. Pont amiatt, mert mindenre választ kapunk pár másodperc alatt. De ha nincs kéznél a Wikipédia és találkozunk egy fogós kérdéssel, akkor megáll a magunkénak hitt tudomány...
4) A túlzott cukorfogyasztás rontja a memóriát – ezt igazolták a memóriatesztek, amelyeket a magasabb vércukorszintű próbálkozók jóval rosszabbul oldottak meg, mint az egészséges vércukorszintűek.
5) A kialvatlanság rontja a hosszú távú memóriát, sok mindent elfelejthetünk, míg a rövid távú memóriába hamis emlékek kerülnek, így rosszul emlékszünk egyes történésekre. Ez egyébként nem ez az egyetlen veszélye az elegendő pihenés hiányának, ebben a cikkünkben átnézheti, hogy milyen komoly károkat okozhat még az, ha nem alszik eleget, és azt is megtudhatja, hogy mennyit kellene aludnia.