A hagyományos folyékony szappanok helyett vagy mellett alkalmazott folyékony kézfertőtlenítők használatának komoly veszélyére hívja fel a figyelmet egy új amerikai kutatás. A kinyomható tisztítószer és annak tárolója egy nagyon ártalmas anyag sokszorosításért felelős.
A kézfertőtlenítők veszélyeire a tudósok már korábban is figyelmeztettek, hiszen a benne rejlő triklozán fertőtlenítőszer hosszú távon kis koncentrátumban is egészségtelen, ezért ki is kell írni annak használatát a flakonokra. Most viszont a PLOS Journal szakmai oldalon publikáltak egy kutatást, amely tetézi a gondot.
A triklozán ugyanis a hasznos baktériumokat elpusztítja, míg az ártalmas baktériumoknak és vegyületeknek teret enged. Ilyen a biszfenol-A (BPA) is, amely nem csak veszélyes - növeli többek között a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és a hormonzavarok kialakulásának esélyét -, de a kutatásból kiderült, hogy a folyékony kézfertőtlenítő révén könnyebben terjed és sokszorozódik.
A műanyag flakonok, így a folyékony kézfertőtlenítők adagolóinak is jellemző alkotóeleme a BPA, amely a tisztítószerben lévő kémiai anyagok révén sokkal könnyebben jut a kezünkre mint más eszközökről.
A kutatásnál azt is vizsgálták, hogy mi történik akkor, ha más, magas BPA-tartalmú tárgyakkal érintkezünk. Ilyenek például a WC-papírok, a bevásárlás után kapott blokkok és a gyorsételek műanyag tárolói is. Ha ilyen tárgyakkal is érintkezünk a kézmosás után, akár 100-szorosára is növelhetjük a bőrünkön és szervezetünkben lévő BPA mennyiségét. Ez a hatás természetesen tovább burjánzik, ha ilyen kézzel érintkezünk más emberekkel, illetve saját testrészeinkhez érünk a kezünkkel.
A tudósok ezért azt javasolják, hogy csak akkor használjunk folyékony kézfertőtlenítőt a hagyományos szappan helyett, ha nincs más választásunk.