A Mars felszíne alatt rejtőző gleccserek meglepően sok vizet tartalmaznak: egy új kutatás szerint annyit, amennyi akár az egész bolygót beboríthatná.
A Mars pólusait jégsapka borítja, de emellett a vörös bolygó déli és északi féltekéjén a központi szélességi körök magasságában a felszín alatt gleccserövek húzódnak meg – állítja az amerikai Geophysical Research Letters tudományos folyóiratban megjelent tanulmány.
Mivel vastag porréteg borítja a gleccsereket, úgy tűnik, mintha a földfelszín látszana. A Mars Reconnaissance Orbiter amerikai műhold mérései azonban azt mutatják, hogy a felszín fagyott vizet rejt. A Koppenhágai Egyetem Niels Bohr Intézetének kutatói felmérték a gleccserek nagyságát és ezzel együtt a fagyott víz mennyiségét. A számításokban a radaros megfigyelés adatai és a jégáramlás modellezése volt segítségükre. "Úgy kalkuláltuk, hogy a gleccserek jege több mint 150 milliárd köbméter jéggel lehet egyenértékű. Ekkora mennyiségű jég a Mars egész felszínét 1,1 méteres jégréteggel tudná beborítani. Eszerint a jég fontos része a Mars vízkészletének" – érzékeltette a kapott eredményt Nanna Bjornholt Karlsson, a kutatás vezetője.
A gleccserek a Mars északi és déli féltekéjén a 30-dik és 50-dik szélességi kör között húzódnak. A kutatók szerint a vastag porréteg védi meg a jeget attól, hogy elillanjon az űrbe.