2014. szeptember. 05. 18:44 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 05. 18:40 Instant tudomány

Brutálisan fekete egy üstökös magja

Szokatlanul sötét, a szénnél is feketébb a Csurjumov-Geraszimenko üstökös magja, erről tanúskodnak a Rosetta-űrszonda fedélzetén működő ultraibolya képalkotó spektrométer első mérései.

Az Európai Űrügynökség (ESA) 2004-ben indította el a Rosetta-űrszondát, amely tíz év után, 2014 augusztusában érte el a 67P/ Csurjumov-Geraszimenko üstököst, és novemberben leszállóegységet küld az ősi, a Naprendszer születésének idejéből származó anyagot tartalmazó magjára. 

A Rosetta, valamint a leszállóegység tudományos műszereinek tervezésében és megépítésében az ESA tagországain kívül részt vettek a NASA szakemberei. A fejlesztések részesei voltak magyar tudósok is, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói, valamint az SGF Kft. szakemberei.

A NASA szakemberei által kifejlesztett műszerek egyike, az Alice-színképelemző adatai szerint az üstökös kómájában, a kiáramló porok és gázok alkotta rendkívül ritka légkörében hidrogén és oxigén található. A várakozásokkal ellentétben a mag felszínén nem fedeztek fel sem havat, sem vízjég-foltokat, noha a csóvás vándor még túl távol van a Naptól, hogy elpárologhasson a jég - olvasható az amerikai űrkutatási hivatal honlapján. 

"Meglepődtünk, hogy az üstökös felszíne mily kevéssé veri vissza a fényt és hogy mennyire híján van a vízjégnek" - hangsúlyozta Alan Stern, a texasi Délnyugati Kutatóintézet Colorado-állambeli részlegének (Boulder) kutatója, az Alice vezető tudósa. Ismertetése szerint Alice segítségével a Csurjumov-Geraszimenko üstökös összetételét vizsgálják, a mindössze 4 kilogrammos műszer ezerszer érzékenyebb, mint az egy nemzedékkel korábbi ultraibolya képalkotó spektrométerek.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.