Instant tudomány MTI 2014. szeptember. 04. 10:31

Nem növeli a mellrák túlélési esélyét, amit Angelina Jolie csinált

A kettős masztektómiával elért eredményeket a daganateltávolító műtétek hatékonyságával vetették össze, és kiderült, hogy rákos betegeknél nincs számottevő különbség. A megelőző jelleggel végzett melleltávolítás viszont kedvező eredményeket hoz.

Nem növeli a mellrák túlélésének esélyét a legtöbb betegnél a kettős melleltávolítás, ha a daganat csak az egyik mellet érinti – derült ki egy nagy léptékű tanulmányból. A túlélési arányokat annak a beavatkozásnak a hatásaival vetették össze, amelynél csak a daganatot operálják ki, nem az egész szervet távolítják el.

Az utóbbi, kockázatosabb, esetleg felesleges műtétet egyre több nő választja. A vizsgálatban majdnem 200 ezer kaliforniai nő vett részt, mindannyiukat egyik mellük rákos daganatával kezelték, majd a kutatók éveken át követték sorsukat. A tízéves túlélési arány majdnem azonos volt azoknál, akiknek a daganatát operálták ki, ezen kívül sugárkezelést kaptak, mint azoknál, akiknek mindkét mellét eltávolították.

"Az eredmények azt támasztják alá, amit sok orvos sejtett: nincs garancia arra, hogy az egészséges mell levétele után jobbak lesznek a beteg kilátásai" – mondta Len Lichtenfeld, az Amerikai Rákkutatási Társaság egyik vezető orvosa.

Egyre több nő választja a kettős melleltávolítást

A vizsgálatban részt vevő páciensek több mint felének volt daganateltávolító műtétje. A kettős melleltávolítások aránya azonban jelentősen, 12 százalékkal emelkedett 1998 és 2011 között. Leginkább a 40 évesnél fiatalabb nőknél lehetett megfigyelni ezt a tendenciát, náluk a csekély 4 százalék emelkedett 33-ra.

Tavaly nagy feltűnést keltett, amikor a hat gyereket nevelő Angelina Jolie is eltávolíttatta mindkét mellét, miután kiderült, hogy édesanyjától megörökölte a mell- és petefészekrákra hajlamosító gént.

AFP / Frederic J. Brown

Más kutatások szerint az egyik mell daganatának kettős melleltávolítással való kezelése javítja a páciensek egy viszonylag kis részének túlélési esélyeit: azokét, akiknek a felmenői közt sok volt a mellrákos, vagy genetikai hajlamuk van a betegségre – mondta Scarlett Gomez, a tanulmány társszerzője, a kaliforniai Rákmegelőzési Intézet kutatója. A rákos betegek többségénél ezek a kockázati tényezők nem állnak fenn.

Az orvosok egyre nagyobb figyelmet szentelnek a felesleges kezelések és a túl magas költségek problémájának. Az új kutatás eredményei kérdésessé teszik ennek a drága, kockázatos, "kétséges hatékonyságú" műtétnek az indokait – mondták a kutatók.