Az építőipar helyzete szeptemberben, ha lehet, tovább romlott a felszámolási és végelszámolási mutatók alapján.
Az építőipar helyzete szeptemberben, ha lehet, tovább romlott a felszámolási és végelszámolási mutatók alapján. Rekordközeli cégbedőléseket és cégbezárásokat regisztrált az Opten céginformációs szolgáltató, miközben az ágazat termeléséhez és kilátásaihoz képest indokolatlanul magas maradt az újonnan alapított vállalkozások száma.
Az első őszi hónapban az építőiparban – a nemzetgazdaság egészéhez hasonlóan – az augusztusi viszonylagos lassulás után új lendületet vett a cégfluktuáció. Mind a felszámolási, mind a végelszámolási statisztikákban kiemelkedően magas számokat regisztrált az Opten. „Bár az építőipari cégbedőlések számának növekedési üteme év/éves és negyedéves alapon is kisebb a teljes vállalati körnél regisztráltnál, a helyzet továbbra is aggasztó" – kommentálta az adatokat Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.
Szeptemberben 0,3 százalékkal kevesebb céget vontak felszámolási eljárás alá, mint egy évvel korábban (a nemzetgazdasági átlag 4,7 százalékos növekedést mutatott). A kilencedik hónapban 401 építőipari cég került fizetésképtelen helyzetbe: ez eggyel kevesebb ugyan, mint egy évvel korábban, ám a júniusi 491 és a tavaly szeptemberi 402 után minden idők harmadik legmagasabb havi adata.
Az augusztusi felszámolásokkal összevetve 138-cal több építőipari vállalkozással szemben indult eljárás, figyelembe kell venni azonban, hogy a nyár utolsó hónapjában a cégbíróságok a szabadságolások miatt csak „fékezett habzással" működnek. Az év eddig eltelt része borúsabb képet mutat: szeptember végéig 3061 vállalkozást döntöttek be az ágazatban, a növekedés 2010 első három negyedévéhez képest 4,4 százalékos.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.