Mesterembert például nem lehet majd kifizetni így.
Már korábban bejelentette a kormány, hogy a SZÉP-kártyák egyenlegének fele 2025-ben otthonfelújításra is felhasználható lesz, szerdán pedig az is kiderült, hogy pontosan mekkora összegekről és pontosan milyen felújítási célokról van szó, írja a Bankmonitor.
Lakásfelújításra jövőre a SZÉP-kártyákon 2025. január elsején nyilvántartott egyenleg és a 2025-ös befizetések együttes összegének fele lesz fordítható. Érdekesség, jegyzi meg a Bankmonitor, hogy az ÖNYP-k esetében a kérdéses megtakarítási számlán szeptember 30-án meglévő összeget lehet lakáscélra elkölteni. A SZÉP-kártyáknál azonban ilyen korlátozás nincs, az új, 2025-ös befizetések fele is elkölthető felújításra.
Hogy mi is felelne meg a felújítási célú felhasználásnak, azt a vonatkozó törvénymódosítás nem tartalmazza, viszont szerdán a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy jogszabálytervezetet, és az már igen.
Alapvetően az alábbi tevékenységeket végző, megfelelő TEÁOR-kóddal rendelkező boltokban lehet felújítási célra elkölteni a SZÉP-kártya egyenlegének felét:
- vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.52., kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét);
- bútor-, világításieszköz-, edény-, evőeszköz- és egyéb háztartásicikk-kiskereskedelem (a TEÁOR’25 47.55.-ből a bútorok, világítástechnikai eszközök értékesítése);
- iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.12., kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok, sportcikkek).
Fontos, hogy a kérdéses kereskedelmi egységeknek rendelkezniük kell a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadására irányuló szerződéssel. Ilyen szerződésük még nincs az érintett üzleteknek, de a jogszabálytervezet azt is tartalmazza, hogy a pénzforgalmi szolgáltatónak három munkanapon belül biztosítania kell a kereskedő részére a kérdéses szerződés megkötésének lehetőségét.
Jól látható, hogy anyagvásárlásra – legyen szó alapanyagról, bútorokról – használható fel a SZÉP-kártya, ugyanakkor munkadíjra, mesteremberek megfizetésére nem fordítható ez az összeg.
Mekkora összeg áramolhat felújításra?
Idén január és október között mintegy 348 milliárd forintot fizettek be Széchenyi Pihenő Kártyára, amelyből 90 milliárd forint még mindig a kártyákon pihen. Júliusban mintegy 2,8 millió felhasználó volt, így az egy főre jutó átlagos egyenleg nagyságrendileg 32 ezer forint. Azonban nagy lehet az egyes felhasználók között az eltérés: sokaknak csak pár ezer forint lehet a kártyájukon, míg másoknál érdemi összeg pihenhet.
A 2025-ös évi befizetésről sem szabad megfeledkezni, ami egy új lehetőség indulása miatt 450 ezer forintról 570 ezer forintra nő. Aki maximálisan ki tudja használni az éves feltöltés adta lehetőséget, az a jövő év eleji egyenlegének a felén felül még 285 ezer forintot költhet el felújításra.
Ez nem egy komoly összeg, de a Bankmonitor szakértői szerint egy kisebb felújítás anyagköltsége vagy egy bútorvásárlás kijöhet belőle. Illetve jó alap lehet egy nagyobb felújítás betervezéséhez, melyhez a még szükséges forrás akár más megtakarításból, hitelből is fedezhető.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.