Ingatlan hvg.hu/MTI 2022. október. 14. 15:58

Bevásárlóközponttá alakították át a legendás londoni erőművet, ami a Pink Floydot és a Chelseat is megihlette

A Battersea erőmű az együttes Animals című albumának borítóján díszeleg, a fociklub pedig egy évtizeddel ezelőtt az impozáns épületből akarta kialakítani az új stadionját.

Bevásárlóközponttá alakították át London egyik ikonikus épületét, a Battersea Power Stationt, az új pláza megnyitóját pénteken tartották. A Battersea erőmű, bár külföldön annyira nem ismert, mint mondjuk a Tower Bridge vagy a Buckingham-palota, így is az angol főváros egyik legkarakteresebb komplexuma.

MTI / AP/ Alberto Pezzali

A legismertebb „vendégszereplése” minden bizonnyal a Pink Floyd Animals című albumának a borítóján látható, de nemrég a focirajongók fókuszába is bekerült: egy évtizeddel ezelőtt a Chelsea itt képzelte el az új stadionját, még ajánlatot is tett az épületért, végül azonban megmaradtak a Stamford Bridge-en.

A Temze déli partján álló egykori erőmű három évtizedig állt kihasználatlanul. Területét kilencmillió font (mintegy 4,3 milliárd forint) ráfordítással alakították át üzletek, vendéglátóhelyek és több száz lakásos társasházak létesítésével.

MTI / AP / Alberto Pezzali
Az eredeti ipari berendezéseket kiállító komplexum része egy átadásra váró 164-szobás luxusszálloda is, valamint egy hűtőtorony átépítésével létrehozott kilátótorony. A széntüzelésű hőerőmű elsőként megépült „A” állomását 1933-ben helyezték üzembe, a később hozzáépített „B” állomás üzemen kívül helyezésével pedig az erőmű 1983-ban véglegesen bezárt.

Az erőműből kibújt pláza pénteki átadóján Sadiq Khan londoni főpolgármester tartott beszédet, az eseményen nappali fénynél tűzi-, vagy hát inkább füstijátékot is tartottak.

MTI / AP / Alberto Pezzali
Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.