Ingatlan hvg.hu 2021. március. 17. 11:34

Megkérdeztük olvasóinkat: sokan terveznek tetőfelújítást, az ár/érték arány a fontos számukra

Mennyire ismerik az emberek azt a tetőt, amely alatt élnek? Ezzel kapcsolatban tettünk fel kérdéseket egy hete, és nagyjából háromezer olvasónk válaszolt. Most jött el az ideje, hogy összesítsük a válaszaikat.

Azt tudtuk, hogy az elmúlt néhány évben nagyon sok házat építettek, valamint újítottak fel, és valóban, csak néhány tucat szavazaton múlt, hogy nem azok lettek a kérdőívünkre választ adók közül a legtöbben, akiknél 2015 után cserélték ki vagy újították fel a tetőt utoljára. Épp csak egy kicsivel voltak náluk többen azok, akiknél 2000 és 2009 között végezték el ezt a munkát – mindkét csoport körülbelül a válaszadók negyedét jelenti. 13 százaléknál azonban még az 1990-es években, 15 százaléknál pedig 1990 előtt cserélték a tetőt utoljára. A válaszadók tizede pedig úgy vásárolt házat, hogy azóta nem volt felújítás, és nem is tudja, hogy az előző tulajdonosok mikor foglalkoztak ezzel utoljára.

Ennek ellenére a kérdőívünket kitöltők alig több mint negyede tervez most tetőfelújítást vagy cserét. Igaz, ezt nézhetjük úgy is: ha melléjük tesszük azokat, akiknél nemrég végezték el ezt a munkát, hamarosan az emberek több mint felénél új tető lehet.

A legtöbbeknél az ár/érték arány számít a leginkább a felújításnál – annyira, hogy ugyan négy válaszlehetőséget adtunk meg, ez az egy opció több mint 50 százalékot kapott. A második legfontosabb, közel egyharmados aránnyal az, hogy mikor sikerül elég pénzt összegyűjteni rá, ami rögtön mutatja is, hogy nem egy két forintos kiadásról van szó. Azt a válaszadóknak csupán a tizede mondta, hogy azt a pillanatot próbálja megtalálni, amikor a munkálatok a legkevésbé zavarják a munkáját és az otthoni életet. Az pedig, hogy minél olcsóbb legyen, csak 6 százalék számára a legfontosabb.

A kérdőív kitöltői közül igazán sokan vannak képben a különböző tetőtípusokkal kapcsolatban. Majdnem négyötödük mondta azt, hogy a Google segítsége nélkül tudja, mit jelentenek a fontosabb típusok nevei.

A válaszadók több mint harmada nyeregtetős házban él, amiben nincs is nagy csoda, Magyarország leginkább elterjedt tetőtípusáról van szó. Közel egynegyed a sátortetők aránya – nagy valószínűséggel ezeknek a többsége régebbi ház. A harmadik leggyakoribb az összetett tetőforma.

Egy átlagos magyar családi házban a fűtési energia nagyjából 20–30 százaléka távozik a tetőn át – a válaszadóink majdnem fele jól találta el ezt a számot.

Azok közül, akik a kérdőívet kitöltötték, 75 százaléknál van hőszigetelés a tetőn. A legtöbbeknél, 32 százaléknál kőzetgyapotból készült a tető hőszigetelése, majdnem ugyanennyi embernél pedig üveggyapotból.

Ahogy az ország jelentős részénél, úgy a mi olvasóink között is többségben vannak azok, akiknél a tető égetett agyag cserépből készült. A második leggyakoribb, egynegyedesnél kicsivel nagyobb arányban a betoncserép, 10 százalék pedig bitumenes tető alatt él.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.