A klímaváltozásra adott válaszok komoly innovációt indítottak el a tetőfedésben is.
Tető nélkül nincs ház, hiszen a falakra muszáj rakni valamit, hogy fölülről ne essen be az eső. Számtalan technológiával és anyagból lehet tetőt építeni, számtalan formában – azonban mivel amióta az ember házat épít, azóta tetőt is tesz rá, azt gondolhatnánk, amit ebben a műfajban ki lehet találni, azt már kitalálták.
A faszerkezet szója, a cserép Porsche
Ez nem igaz, hiába van szó évezredes technológiáról, a tetőfedésben mind a mai napig komoly innováció zajlik. Ennek egy része persze nemhogy nem látványos, de szó szerint teljes egészében a (motorház)tető alatti fejlesztés. Mint az amerikai Feazel testvérpár által kifejlesztett szójaolaj alapú keverék, amellyel a tető kiszáradt faszerkezetébe lehet új életet lehelni. Vagy legalábbis még néhány évtized életet.
Ennek ellentéte a funkcionalitásban keveset adó, de designban (és talán presztízsértékben) versenyző fejlesztések, mint például a Wienerberger és a Porsche designstúdió közös alkotása. „A dizájn tetőcserépben megjelenő V forma egyrészt biztosítja az esővíz optimális elvezetését, másrészt rendkívüli fényhatást eredményez, a jellegzetes fazetta kialakítás pedig egészen különleges megjelenést biztosít a tetőnek” – olvasható a terméket bemutató közleményben.
Kék, zöld és kékzöld tető
A klímaváltozás erősödésével, illetve a folyamat jelentőségének felismerésével párhuzamosan az élet szinte minden területén egyre nagyobb az igény a környezetbarát megoldásokra – beleértve az épületeket és azok tetőit.
Ennek megfelelően egyre gyakoribbak a „zöld” tetők. Szó szerint zöld tetőkre kell gondolni, a tetőket (és nem csak lapostetőket) növényzettel fedik. A zöldfelület növelése jó a környzetnek, és a háznak is, mert hűtő hatása van. A másik előremutató irányzat a „kék” tető. A színt megint csak szó szerint kell érteni, az ilyen tetők ugyanis összegyűjtik és tárolják az esővizet, így csökkentik a víz- és csatornahasználat okozta környezeti terhelést. Léteznek aktív kék tetők, amelyek automatizált vízkezelő rendszerekkel még hatékonyabban csinálják ezt. A kék tetőt lehet zöld tetővel kombinálni, úgy egy füst alatt az öntözés is megoldott.
A bevonatokban sok lehetőség rejlik még
A tetőfedési technológiákban az innováció elsősorban az energetikai, hőszigetelési, lakókomfort-javítási irányokban zajlik. Az egyik ilyen újdonság a szarufa fölötti, nagytáblás PIR hőszigetelés. A technológia előnye, hogy viszonylag gyorsan telepíthető, egy brigád akár egy nap alatt végezhet a munkákkal egy családi ház esetében. Ráadásul a szigetelő réteg utólag beépíthető, a lakott tetőtér megbontása nélkül. És mivel a táblák a szarufák fölé kerülnek, a szigetelés nem vesz el hasznos belmagasságot a tetőtérből. A táblák nútféderes kapcsolódása miatt nem keletkeznek hőhidak, így nem jelentkezik páralecsapódás, ami penészedést okozhatna.
Érdekes irány manapság a tetőcserepek különféle felületi bevonatainak fejlesztése. A tetőcserép méretét, formáját illetően eléggé kötött műfaj, a gyártóknak nincs nagy mozgásterük, a bevonatok terén viszont lehet újat mutatni. Például létezik már „klímakontroll” bevonat, amely jobban visszaveri a hősugárzást, így fokozottan óvja a cserepek alatti légrést a felmelegedéstől. A hővisszaverő felületre való igény elsősorban azért jelent meg a piacon, mert az utóbbi években egyre népszerűbbé válnak a sötét színű – így hőelnyelő – cserepek. De különféle cserépbevonatok léteznek már, akad olyan, ami nitrogént köt meg, így légtisztítóként funkcionál.
Jönnek a napelemcserepek
Szintén a házak energetikai hatékonyságát javítják a fotovoltaikus tetőcserepek, amelyek alkalmasak a háztetőkre telepített nagypaneles rendszerek kiváltására – és jóval esztétikusabbak azoknál. Nincsenek fölösleges tetőáttörések, amire egyébként a panelek telepítése során szükség van. A fotovoltaikus tetőcserép valamivel még drágább (legalábbis egyelőre), mint a nagytáblás megoldások. Sok múlik a méretezésen, nagyobb felületeknél a különbség csak 10-20 százalékos. Ráadásul egy új építésű ingatlan esetében a különbség csak az összköltség néhány százalékát teszi ki. Felújítás esetén már bonyolultabb a helyzet, egyáltalán nem biztos, hogy egyáltalán fel lehet szerelni a cserepes rendszert, és ha nem, akkor nem biztos, hogy megéri cserélni az egész tetőt.
Ami a külcsínt illeti, a tetőfedésben manapság a minimalista stílus a népszerű, a sík, egyenes vágások. A színskálán egyre jobban uralkodnak a sötét színek, az antracit, sőt a fekete. Mindez persze főleg az új építésű házakra igaz, a felújításoknál – a házak eredeti stílusához és a környezethez illeszkedve – továbbra is népszerűek a hagyományos, világosabb színek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.