2012. szeptember. 04. 13:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 04. 13:15 Ingatlan

Senkinek sem kellenek a magyar kastélyok

Több mint 250 felújításra váró kastély, kisebb kúria vár gazdára országszerte, eladásukat azonban az általános tőkehiány jelentősen nehezíti, hiszen legtöbbjüknél nemcsak a felújítás, a funkciókialakítás, a folyamatos karbantartás, hanem a működtetés is számottevő tőkét igényel.

Néhány éve még sikerült tető alá hozni pár kastély, illetve kúria eladását, mostanra az érdeklődők száma is alaposan megcsappant, sikeres ügylet pedig gyakorlatilag nincs. Sinka Judit, a székesfehérvári székhelyű Élvit Ingatlaniroda kommunikációs vezetője úgy nyilatkozott a Napi Gazdaságnak, hogy az érdektelenséghez a nehéz gazdasági helyzet mellett a hitelek hiánya, a pályázati lehetőségek kis száma és szigorú feltételrendszere, s nem utolsósorban a műemlék jellegű épületek felújításának − gyakran megoldhatatlan − előírásai is hozzájárulnak.

A kínálat pedig bőséges, a nagyon lepusztult kisebb kúriaépületek akár már 4-5 millióért elérhetők, a jobb állapotúak ára 30-40 milliótól 100 millió forintig terjed. A kastélyok ennél drágábbak, de ott is nagy a szórás az állapottól függően. Például szombathelyi, felújítandó 1400 négyzetméteres, klasszicista stílusú kiskastélyt 49 millió, míg Komlón lévő, 2300 négyzetméteres, századfordulón épült, szintén felújításra szoruló grófi kastélyt 93 millió forintért lehet megvásárolni. Egy békésszentandrási 560 négyzetméteres, felújításra váró kúriáért pedig mindössze 30 millió forintot kell letenni.

A befektetői érdektelenséget megerősíti Gergácz Ildikó, a Vas megyei Tryagon 21 Kft. ügyvezetője szerint a bizonytalan helyzetben a külföldiek eltűntek, és olykor hazai vállalkozók érdeklődnek, elsősorban rossz állapotú kúriák iránt, ám ezen a szinten az üzlet elakad. Például Sárvár közelében 19. századi, 250 négyzetméteers kúria vár gazdára 30 millió forintért, míg Ostffyasszonyfán 800 négyzetméteres kastélyt kínálnak 210 ezer euró+áfáért.

A befektetők által megvásárolt és turisztikai célra átalakított kastélyokról az elmúlt évtizedben sorra kiderült, hogy nem rentábilisak. Szebényi Lászlóné, a Magyar Kastélyok és Kúriák Egyesület elnöke szerint a legtöbb csődbe ment fejlesztést nem gondolták át kellően, túl drága volt a beruházás, hiányzott a park, a megfelelő színvonalú szolgáltatás, az épület stílusához nem "passzolt" a berendezés, viszont az árak a csillagos égig szöktek.

További részleteket itt olvashat.

Tudatos otthon
Hirdetés