A fogyasztók jól ismerik a háztartási kisgépek energiacímkéjét.
A fogyasztók jól ismerik a háztartási kisgépek energiacímkéjét. A címke 1995 óta segíti őket a tájékozott választásban készülék vásárlása esetén. A címkerendszer sikerét követően az Európai Unió 2003-ban két új osztályt - az A+ és az A++ osztályt - vezetett be a hűtőkészülékek területén. Ezeket az új kategóriákat az A osztály fölé helyezték, hogy megfeleljenek a környezetbarát termékek iránti piaci keresletnek, és hogy ösztönözzék a szállítókat a még energiahatékonyabb termékek kifejlesztésére ebben a kategóriában.
Brüsszel most új címkéket hagyott jóvá az energiahatékonyság A osztályon túli jelölésére. Az új keretirányelv 2010. június 19-én lépett hatályba. Új energiacímke-tervet vezetett be, amely ugyanakkor megőrizte egységes és egyszerű kinézeti tulajdonságait a különböző termékkategóriákban.
A címkét könnyen felismerhetővé tevő alapeleme az új megjelenítésben rejlik:
1.Osztályozási rendszer
2. Hét energiaosztály
3. Színskála (sötétzöldtől -magas energiahatékonyság- pirosig (alacsony energiahatékonyság)
Valamennyi termékkategóriára új, közös kiegészítő elemeket vezettek b a legjobb teljesítmények kiemelése és a technikai fejlődés előmozdítása érdekében: Három új osztály, az A+, A++, és az A+++ egészíti ki a jelenlegi A > G-ig terjedő osztályozási rendszert.
Az új címke egységes lesz az EU 27 tagállamában, ezt az is segíti, hogy a szöveget piktogramok helyettesítik, melyek tájékoztatják a fogyasztókat az adott termék tulajdonságairól és teljesítményéről.
Minden új terméket a teljes új címkével kell ellátni. Megszűnik az a számos országban jelenleg követett gyakorlat, mely szerint az alapcímkét és az adatcsíkot külön szállítják. Kötelező nyilatkozni a zajszintről azon termékek esetében, ahol a zaj lényeges szempont. Új kötelezettségek jelennek meg a hirdetési- és a promóciós anyagok vonatkozásában. Ezek a rendelkezések csak azokra a termékkategóriákra érvényesek, melyekre a vonatkozó delegált rendelet már hatályba lépett – közölte a nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.