A közép- és kelet-európai irodapiacon 21 százalékkal nőtt a bérbe adott terület 2010 első három negyedévében, ezzel a...
A közép- és kelet-európai irodapiacon 21 százalékkal nőtt a bérbe adott terület 2010 első három negyedévében, ezzel a régióban közel 2 millió négyzetméternyi bérbeadás történt. – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb adataiból. A régió legnagyobb piacain − Moszkvában, Varsóban és Bukarestben – jelentősen nőtt a kereslet az irodabérlet iránt, az orosz fővárosban egyedül 1,2 millió négyzetméternyi területet adtak ki. Budapesten és Prágában viszont éves szinten csökkenés volt megfigyelhető, mert a bérlők részéről leginkább a bérleti szerződések újratárgyalása jellemző.
Jos Tromp, a CBRE közép- és kelet-európai kutatásért felelős vezetője a jelentést kommentálva azt mondta, hogy „a piacok többségében a korlátozott finanszírozás és a kereslet miatt kevesebb a tervezett fejlesztés, néhány városban (Moszkva, Varsó, Prága, Zágráb) azonban főleg a behatárolt kínálat révén egyre több építkezés indulhat el. Mindazonáltal amíg ezek a fejlesztések elkészülnek, az új irodaállomány szintje jóval a korábbi évek szintje alatt marad, például Varsóban és Budapesten az új kínálat legalább 2012-ig történelmi mélyponton lesz.
Kapcsolódó cikkek:
- Csomagol az HBO. Vajon miért?
- Itt a budapesti építési menetrend 2011-re
Térségünk irodapiaci állománya 1,5 millió négyzetméterrel nőtt az idén. Néhány jelentős fejlesztés 2010 negyedik negyedében történő befejezésével a 2010-es új kínálat elérheti a 2,2 millió négyzetmétert, ami egyharmaddal marad el a 2009-es év teljesítményétől. Habár a fejlesztési aktivitás általánosan alacsonyabb, Bukarestben és Szófiában továbbra is számos fejlesztés kerül majd piacra a következő negyedévekben.
Az összesített kihasználatlansági ráta változatlan maradt az előző negyedévhez viszonyítva és 15,5 százalékon áll. Egyes városok között mindazonáltal jelentős a különbség: a kelet-európai piacokon az üres irodák aránya csökken az év eleje óta, miután nagyot emelkedett 2009 során. A szűkebb régió városai között a kihasználatlanság a legalacsonyabb Varsóban (8%), majd Pozsony (11%), Prága (13%) és Budapest (21%) következik. Az idei évben piacra került, jelentős területet képviselő új kínálat miatt a délkelet-európai nagyvárosokban viszont a kihasználatlanság emelkedett a tavalyi év hasonló időszakához képest.
A továbbra sem egyértelmű gazdasági trendek révén a bérleti díjak emelkedése nem várható sem Kelet-Közép-Európában, sem Délkelet-Európában. Moszkva és Kijev esete kicsit más, itt már emelkedésnek indultak a bérleti díjak, illetve 2010 harmadik negyedévében az erős gazdasági teljesítmény, a relatíve alacsony kihasználatlanság és a beinduló fejlesztések hatására Varsó irodapiaca is enyhén drágult. „Budapesten a kihasználatlan irodaállomány sokáig nem engedi a bérleti díjak általános emelkedését, bár a fejlesztések leállása révén a magasabb kategóriájú irodák piacán belátható időn belül itthon is kínálati hiány alakulhat ki.” – tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE közép-európai elemzője.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.