Kecskeméten erős hullám volt 2008 tavaszán-nyarán, miután kitudódott, hogy beteszi a lábát a városba a Mercedes.
Kecskeméten erős hullám volt 2008 tavaszán-nyarán, miután kitudódott, hogy beteszi a lábát a városba a Mercedes. Mindenki építkezni akart vagy lakást, telket venni, mondván: a németek majd tömegesen fognak odaköltözni és sok magyar is letelepszik. Mégiscsak egy nagy autógyárról van szó, ahol 2500-an fognak dolgozni és nyilván a beszállító cégek is odajönnek majd – saját személyzetükkel, akiknek ugyanúgy kell majd lakni valahol.
Csakhogy beütött a mennykő, 2008 őszétől minden bizonytalanná vált – egy darabig úgy nézett ki, hogy nem lesz beruházás vagy csak később. Közben viszont zuhantak az árak – és rakétagyorsasággal nőtt a potenciális spekulatív vásárlóerő. Tucatszámra vették a jó állapotú lakásokat és házakat. Nagyon sok helybéli vagy alföldi gazdag ember ölt százmilliókat az ingatlanbizniszbe.
Idén tavaszra már lecsengett az első nagy hullám. Mostanra – a beruházás felgyorsulásával – inkább az ipari telkeket keresik a befektetők, de a jelek szerint lekéstek azok, akik jó drágán akarták később eladni a telkeket a Daimlernek. A német óriásvállalat ugyanis jókora területre tette rá a kezét. Azzal később szabadon rendelkezhet – akár bérbeadhatja vagy eladhatja egy beszállítónak vagy bárki másnak.
Egyelőre nem tudni, hogy mit kezd a hatalmas telkekkel a Mercedes – mondta az Ingatlanmenedzsernek Sövegjártó Zoltán, az Otthon Centrum irodavezetője. Érdekes ugyanakkor, hogy idén szeptemberben, amikor az Audi és az Opel közölte, hogy bővíti a magyarországi teremlést, a Mercedes azonnal azt mondta: biztosan bővíti kecskeméti telephelyét.
A Duna House irodavezetője, Óvári Csaba szerint a németek inkább a lakásbérletre mentek rá, kevés házat vagy lakást vesznek. Havonta 9-10 euró/m2-es bérleti díjat fizetnek, vagyis egy kb 80-100 négyzetméteres lakásért 240-280 ezer forintot fizetnek. A felsővezetőket helyezik el így, de készült egy lakópark is 25-30 házzal , ott 100 fő lakik. A bérleményeknél főleg sorházak jöttek számításba, de volt néhány családi ház is. Ezek bérbevételével egyébként külön céget bíztak meg.
A 10-15 éves, viszonylag korszerűnek mondható családi házakért manapság 25 millió forint körüli összeget kérnek Kecskeméten. A legjobb, ha a Petőfivárosban néz szét az érdeklődő, és szerencséje lehet, mert sorházban lévő lakást mostanában nem nagyon lehet eladni 20 millió forint fölött. Az árak körülbelül 15 százalékkal alacsonyabbak, mint 2008-ban voltak.
Sokan keresik az egyedi fűtésű, gázkonvenktoros, nem panel lakásokat 3-5 emeletes társasházakban. Ezek 135 ezer forintos négyzetméteráron hirdetik magukat. A standard, 55 négyzetméteres paneleket négyzetméterenként 125-130 ezer forintért lehet megvenni.
Kivárás jellemzi a helyi hotelpiacot. A Három Gúnár nevű szállodát most kezdik majd háromcsillagosból négycsillagossá alakítani, kisebb bővítés után. Egyelőre nem indul el ugyanakkor a tervezett Hilton projektje és ráférne a felújítás a központban lévő, szocreál Aranyhomokra is, de abból egyelőre nem lesz semmi.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.