Sokan ódzkodnak az árnyékolók használatától, mert attól tartanak, hogy sötét lesz a lakás, de ez alaptalan aggodalom -...
Sokan ódzkodnak az árnyékolók használatától, mert attól tartanak, hogy sötét lesz a lakás, de ez alaptalan aggodalom - mondta Takács Sándor, az ÉVOSZ Magyar Árnyékolástechnikai Tagozatának (MATT) elnöke.
A redőnyök jó hőszigetelő hatása abban rejlik, hogy a leeresztett redőny és az ablak között keletkező légréteg hőpajzsként viselkedik. A hőveszteség csökkentése érdekében a redőnyt úgy kell felszerelni, hogy az ablak és a pajzs közötti rés legalább 40 mm legyen.
Alaptétel, hogy az árnyékolónak télen a hőmegtartásban kell segítenie, nyáron pedig abban, hogy az ablaküvegeken át túl sok napenergia ne jusson be a lakásba. Ennek a követelménynek csak a külső árnyékolók tudnak eleget tenni. A belső árnyékolásnak csak sötétítő, illetve lakberendezési funkciója van.
A szakértő szerint a legjobb külső árnyékoló az alumínium redőny, mely hermetikusan zár, télen nem engedi ki a meleget, nyáron pedig véd a felmelegedéstől. Nem utolsó szempont az sem, hogy csökkenti a zajhatást, s még biztonságtechnikai funkciót is ellát. Az elnök indoklásként elmondta, hogy a Német Árnyékolástechnikai Szövetség a Bonni Egyetemmel karöltve végzett egy felmérést, mely kimutatta: az alumínium redőnyökkel harminc százalékkal csökkenthető egy lakás energiafelhasználása. Az árnyékolónak köszönhetően kevesebbet kell fizetni a fűtésért, illetve a nyáron a klímaberendezést is csökkentett mértékben kell működtetni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.