27 milliós panellakás - kipukkad a román ingatlanlufi?
Az ingatlanszakértők szerint a megnövelt hitelkamatok és az építőipar...
Az ingatlanszakértők szerint a megnövelt hitelkamatok és az építőipar megemelkedett költségei sújtják most a lakásvásárlókat terhelik majd. A Ziarul Financiar című napilap a PricewaterhouseCoopers gazdasági tanácsadó szervezet képviselőit idézve megállapítja: Romániában mintegy 50-60 évig kell takarékoskodnia egy átlagbérből élő személynek, hogy egy átlagos méretű lakást vegyen. Más európai országokban mindössze 20 esztendőre van szükség ugyanehhez, de az ideális 10-15 év lenne, vallják a cég szakértői.
A Ziarul Financiar emlékeztet: Romániában az idén először lehetett tapasztalni a régi lakások árának csökkenését, az új lakások ára stagnált vagy csak kis mértékben esett a pénzügyi válság hatására. Sokak szerint egyébként ez a válság "jótékony hatással" van az ingatlanpiacra, mert Romániában az utóbbi években irreálisan túlértékeltek voltak az ingatlanok.
Akinek több pénze van az átlagnál, az sincs könnyű helyzetben. A Business Magazinnak a bukaresti lakótelepek lakásárait vizsgáló legutóbbi felméréséből kiderül: aki 100 ezer eurót akar költeni lakásra Bukarestben, az egy régi lakótelepen legföljebb egy kétszobás, 50-60 négyzetméterest szerezhet, vagy egy újonnan épített lakóparkban 45-55 négyzetméteres lakásra futhatja ebből a pénzből.
Ez természetesen csak átlagszám - hívják fel a figyelmet a szakértők, mert - mint mondják - ebből az összegből a jobb negyedekben (Baneasa vagy Dorobanti) még egy garzonlakásra sem telik, ugyanakkor a "lepusztultabbnak" tekinthető Berceni vagy Pantelimon negyedben akár háromszobás lakás is vásárolható.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.