HVG Könyvek HVG Könyvek 2022. június. 01. 19:13

Mik a gyermek egészséges fejlődésének feltételei?

Az, hogy sikeres lesz-e egy gyermek fejlődési folyamata, azon múlik, hogy a családi közeg biztosítja-e számára az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételeket. Részlet Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia Újraépített életek című könyvéből.

A család egy élő, organikus rendszer. Rendszer azért, mert nem csupán egymás mellett élő emberekből áll, hanem olyan személyekből, akiknek élete jelentősen összefonódik, közös identitással, viselkedésmintákkal, kommunikációs és konfliktuskezelési módszerekkel rendelkeznek, tehát kölcsönösen hatnak egymásra.

A család a szocializáció legfontosabb színtere, mert ebben a közegben tanulják meg a gyerekek az élethez szükséges készségeket. Az ilyen készségek közé tartozik, ahogyan egy-egy helyzetben viselkednek és kommunikálnak, amilyen értékekkel, attitűdökkel rendelkeznek. A szülők feladata ebben a rendszerben, hogy a tanításon, törődésen keresztül szabályokat, értékeket és készségeket adjanak át.

Az, hogy sikeres lesz-e egy gyermek fejlődési folyamata, azon múlik, hogy a családi közeg biztosítja-e számára az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételeket. A gyermek egészséges fejlődéséhez az alábbi feltételek szükségesek:

Jó szülő-gyerek kapcsolat

Kora gyermekkortól kezdve alakul. Ha kezdetben a gyerek és a szülő között meleg, gondoskodó és szoros szeretetkapcsolat alakul ki, akkor – bár minőségében változik – jelentősége megmarad egészen a felnőttkorig. Ezt a kapcsolatot a szülő részéről pozitív, dicsérő, megerősítő kommunikáció kell, hogy jellemezze. Szükséges, hogy a szülő a saját érzelmeit megfelelően kommunikálja a gyermek felé, mert ezt a mintát követve a gyermek megtanulja kifejezni a saját érzelmeit is.

Hatékony stratégiák a viselkedésre, konfliktuskezelésre

A gyermek egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy a szülő megfelelően reagáljon a gyermek viselkedésére, a szabályok és a keretek egyértelműen legyenek kijelölve, és ezeket a szülő következetesen képviselje. A megbocsátás fontos elem, mert meleg és nyitott érzelmi légkört teremt, és lehetővé teszi azt is, hogy a gyerek kívül maradjon a szülők konfliktusán. A szülők által átadott stratégiák segítenek a gyereknek megküzdeni a saját érzelmeivel, a váratlan helyzetekkel és nehézségekkel.

A szülő része a gyerek életének

HVG Könyvek

A gyermek számára fontos, hogy érezze, a szülő része az életének. Ez a szülő számára is lényeges, hiszen akkor tud megfelelően reagálni a gyermek élményeire, ha ismeri őket. Ha a gyermek érzi, hogy mentális és fizikai jólléte fontos a szülőnek, és kapcsolatuk nem csupán a fegyelmezésről szól, akkor értékesnek fogja tekinteni magát, és ez megfelelő alap a helyes önértékelés kialakulásához. A család legfontosabb szerepe a gyermek életében, hogy megadja számára a valahová tartozás érzését. Ez erősíti meg a gyermekben, hogy értékes, ez segíti őt saját értékeinek felismerésében, hogy majd ezekre alapozva reális célokat fogalmazzon meg, el tudja képzelni jövőjét, és legyenek tervei.

A fejlődés – kissé szikár és tudományos megfogalmazásban – akkor tekinthető sikeresnek, ha a gyermek teljesíti a korához kapcsolódó, egymásra épülő fejlődési célokat. Ilyen fejlődési cél kora gyermekkorban a járás és a beszéd elsajátítása, óvodáskorban a játék és a kortársakhoz való kapcsolódás megtanulása, később az iskolai elvárásoknak történő megfelelés és így tovább. Ezek megvalósításához a gyermek a családtól kap készségeket és érzelmi, erőforrásbeli támogatást.

Ha valamely készséget nem sajátítja el, egyes fejlődési céloknak nem tud megfelelni. Olyan is előfordulhat, hogy bizonyos készségeket korábban, életkorának még nem megfelelő időpontban kell alkalmaznia, például hamarabb kell megtanulnia szülei helyett vezetni a háztartást, mint olvasni. Ilyenkor fejlődési folyamata megakad, vagy nem egészséges módon folytatódik, ez pedig problémás viselkedést, önértékelési zavart és bizonytalan kötődési mintákat alakít ki a gyermekben.

A fenti cikk Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia Újraépített életek című könyvének szerkesztett részlete.

Hogyan lehet feldolgozni a szenvedélybeteg családból indulás traumáját, és megakasztani a generációról generációra továbbadott rossz mintákat? Többek között ez is szóba kerül azon az ingyenes online beszélgetésen, amelynek résztvevői Békési Tímea addiktológiai konzultáns és Dr. Kassai Szilvia interkulturálispszichológia-szakértő.

A rendezvény időpontja 2022. június 9., 18:00-19:30. Az élő beszélgetés zárt Facebook-csoportban követhető, amelynek során a résztvevők kérdéseket tehetnek fel a szakembereknek. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.