Egy sajttortaszerű, Romániában elsősorban húsvétkor készített kalács receptje Irina Georgescu gasztronómiai szakíró Kárpátok ízei című könyvéből.
Ez a sajttortaszerű kalács a mi húsvéti csokitojásunk, amit kifejezetten csak erre az alkalomra készítünk. Az emberek nagyszombaton ételekkel (többek közt cozonac, festett tojások és pască) töltött kosarakat visznek a templomba, hogy a pap a hajnali misén megáldhassa.
A kosarakat ezután hazaviszik, és a finomságokat – a nagyböjti időszak lezárásaként – elfogyasztják. A kalács vajas, édeskés illata engem mindig a húsvéti ünnepek vidám hangulatára és a húsvét lényegére emlékeztet.
Hozzávalók 6 személyre
A kalácshoz:
- 300 g kenyérliszt
- 30 ml tej, szobahőmérsékleten
- 7 g instant élesztőpor
- 1 ek. kristálycukor
- 3 tojás
- 150 g puha vaj, kockára vágva
A töltelékhez:
- 200 g friss házi túró vagy 100 g bolti túró 100 g crème fraîche-sel (tejföllel) keverve
- 3 tojássárgája
- 3 ek. cukor
- 100 g aranymazsola
- 15 ml narancslikőr vagy rum (elhagyható)
- 1 tk. vaníliaesszencia
A tojásmázhoz:
- 1 tojássárgája 1 tk. vízzel felverve
- 1 narancs lereszelt héja
- 10 g kockára vágott vaj
A kalács elkészítése
A tésztához a lisztet, a tejet, az élesztőt és a cukrot dagasztókarral ellátott robotgép keverőtáljába tesszük. Közepes fokozaton dagasztjuk, amíg össze nem áll, majd egyesével beledolgozzuk a tojásokat. Amikor a tészta kezd elválni a keverőtál falától, kockánként hozzáadjuk a vajat, és egyenletesen eldolgozzuk. A tésztát letakarjuk, és meleg helyen (21-22 ºC-on) kelesztjük 1,5-2 órát. Ezután 2-3 órára vagy egy éjszakára a hűtőbe tesszük, hogy könnyebben nyújtható legyen.
A töltelék hozzávalóit keverőtálba tesszük, és sima állagúra keverjük.
A tésztát két részre osztjuk. Kivajazunk egy 25 cm átmérőjű tortagyűrűt vagy csatos tortaformát (aminek kivettük az alját). A tészta egyik felét a gyűrűnél vagy a formánál picivel nagyobb koronggá nyújtjuk, és teflontepsire fektetjük. A gyűrűt vagy tortaformát a tészta tetejére helyezzük (a széleit majd később levágjuk).
A tészta másik felét két részre osztjuk, és 85-90 cm hosszú, vékony hengereket formázunk belőlük. A két hengert lazán összefonjuk, hogy a tészta kényelmesen tudjon kelni. A fonatból koszorút formázunk, és a gyűrűbe/formába tesszük.
A sütőt előmelegítjük 190 ºC-ra (gázsütő 5. fokozat). A tésztakoszorút megkenjük a tojásmázzal, és beleöntjük a tölteléket. A tetejét megszórjuk a narancshéjjal és a kockára vágott vajjal. 25-30 percig sütjük, amíg a töltelék kissé meg nem dermed, de a közepe még remegős marad. Ha a tészta túlságosan gyorsan barnul, takarjuk le alufóliával. Rácsra tesszük hűlni, majd a gyűrűn/formán túlnyúló tésztarészeket levágjuk, és a gyűrűt/formát óvatosan eltávolítjuk.
Tálalhatjuk desszertként, és fogyaszthatjuk reggelire is. A maradék mazsolaszemeket a tetejére szórjuk.
A fenti cikk a Kárpátok ízei című könyv részlete. Ki tudna ellenállni a grillezett padlizsánnak, egy tál csorbalevesnek, a túróval és tejföllel gazdagon megrakott puliszkának, vagy a mesésen illatozó fonott kalácsnak? A Kárpátok ízei különleges gasztronómiai utazásra hív: Románia igazi olvasztótégely, ételeit a görög, török és szláv mellett az osztrák, a magyar és szász konyha fogásai alakították. A könyvet itt tudja kedvezménnyel megvásárolni.