Szó szerint mindent: a kanapét, a tapétát, a lépcső szőnyegét – mindent, kivéve a kaparófáját.
Mire jó a karmolászás?
A karmolászástól élesednek a karmok, és nyúlnak az izmok. Ezenkívül látható és szagolható jelzés más macskák számára, hogy ez a cica gyakran használt útvonala.
Mi jár a macskánk fejében?
Teljesen természetes, hogy a macska karmol – így vezeti le a stresszt, és nyújtja meg az izmait egy kiadós szundi után. Gondot rendszerint az okoz, ha mindent összekaristol.
A macska nem a drága szőnyeget vagy tapétát látja, hanem a tökéletes helyen álló, pompás textúrájú felületet, ahol a karmait élesítheti, és ahová – szagjelek formájában – elhelyezheti a névjegyét.
Ha feszültség van a macskáink között, több lehet a karcolás a konfliktusok helyszínein, például az ajtókon, az alvó- és etetőhelyek közelében.
Mit csinálhatunk ilyenkor?
Ne sértegessük a macskát, ne vágjunk hozzá semmit! Muszáj a körmeit élesítenie – nem tud meglenni enélkül.
Derítsük ki, miért gyülemlik fel benne a gőz az adott pillanatban, és úgy általában mivel nem elégedett.
A kaparófájának olyan borítása legyen, amilyet szeret (kender, rattan, kartonpapír, szőnyeg, fa), és a dőlését is a macska kedve szerint igazítsuk (vízszintes, függőleges, ferde).
Legyen strapabíró és elég hosszú, hogy a macska teljesen kinyújtózhasson rajta (legalább 90 cm). Helyezzünk el egyet ott, ahol kaparni szokott, egyet pedig a konfliktuszónában.
Az új kaparófákat vagy -szőnyegeket szintetikus feromonokkal és macskamentával tegyük kívánatossá.
A bútorokra helyezzünk kétoldalas ragasztót, vagy tegyünk elé akadályokat.
A fenti cikk a Mi jár a macskám fejében? című könyv szerkesztett részlete. Miért nem bírja elviselni a macskám a csukott ajtókat? Mit tegyek, ha dagasztani kezd az ölemben? Hogyan szoktassam le arról, hogy terrorizálja a kutyákat? Jo Lewis díjnyertes brit állatorvos könyvében a legújabb macskapszichológiai kutatásokra támaszkodva értelmezi a macskák kommunikációját. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.