Munkából hazaérve azt látjuk, hogy tele a kutyánk tálja? Hiába vásároljuk meg neki a legfinomabb falatokat, azt sem eszi meg? Segít a szakértő!
Mi járhat ilyenkor a kutya fejében?
A rossz közérzet egyik első jele az étvágytalanság, de sokféle magyarázata lehet annak, hogy a kutya miért nem eszik. Például, ha összefüggést látunk az etetés és a távozásunk között, akkor elmehetett a kedve a reggelitől. Előfordulhat, hogy nem kedveli a tápot, vagy ráunt az ízére.
A gyerekekhez hasonlóan a kutyáknak is megvan a magukhoz való eszük. Ha meghagyja az ételt, lehet, arra vár, hogy valami jobbat kínáljunk neki. Figyeljük meg alaposan: megszimatolja az ételt, és utána otthagyja, vagy a szájába vesz pár falatot, és kiköpi, esetleg teljes egészében elutasítja?
- Az étel elrejtése jelzi, hogy nem érzi magát biztonságban evés közben.
- Ha lefekszik, az akár betegség jele is lehet, de az sem kizárt, hogy ráunt az ételre.
- A lefelé néző tekintet a távozásunk miatt átélt stresszre utalhat.
- Ha kiköpi az ételt, az arra utal, hogy nem ízlik neki, vagy a rágás fájdalmat okoz.
Mit csinálhatunk az adott pillanatban?
Nyugalom. Ha a tányérját az orra elé dugjuk, a rosszallásunkat fejezzük ki vagy feszülten viselkedünk, attól valószínűleg csak még jobban elmegy az étvágya.
Mit tehetünk hosszú távon?
Először is gondoskodjunk a testmozgásról. Néhány kutya addig nem lát neki a reggelijének, amíg a mozgás meg nem hozza az étvágyát.
Dolgoztassuk meg az ételért! Kínáljuk fel neki úgy, mintha valami különleges jutalom lenne, és kérjük meg, hogy ülve várjon, mielőtt engedélyt adnánk az evésre.
Próbáljunk ki alternatív etetési megoldásokat, például olyan ételadagoló játékot, ami gurul, vagy szórjuk szét az ételt a kertben, és biztassuk arra, hogy keresse meg.
Váltogassuk a különféle ízesítésű tápokat, és fontoljuk meg a BARF-etetés (Biologically Appropriate Raw Food) vagy a fresh etetés lehetőségét is, mivel ezek az étrendek nagyon ízletesek, és kevés tartósítószert tartalmaznak.
Ha a kutyánk 24 óra elteltével továbbra sem eszik, és a kedvenc ételeit sem fogadja el, beszéljünk az állatorvossal!
A fenti cikk a Mi jár a kutyám fejében? című könyv szerkesztett részlete. Miért rágja szét a kutyám a cipőmet? Mit tegyek, hogy ne húzzon a pórázon? Hogyan szoktassam össze más állatokkal? Ha szeretné megérteni, mi jár kedvence fejében, kezdjen kutyaként gondolkodni! Hannah Molloy kutyaetológus könyve a legújabb kutyapszichológiai kutatásokra támaszkodva értelmezi a kutyák kommunikációját.