Kampányolhat-e a kormány?
A kormány hatáskörének-feladatkörének gyakorlása nem sorolható a választási-népszavazási kampánycselekmények közé -...
A kormány hatáskörének-feladatkörének gyakorlása nem sorolható a választási-népszavazási kampánycselekmények közé - mondta ki az Országos Választási Bizottság (OVB) a múlt héten, amikor a Legfelsőbb Bíróságon (LB) megtámadható döntéseivel elutasította a Fidesz-MPSZ egészségügyi egyeztető fóruma, a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) és néhány magánszemély panaszait. A beadványok arra hivatkoztak, hogy kormány a december 5-ei népszavazással kapcsolatos hirdetéseivel befolyásolni kívánja a polgárok döntését, s ezzel jogsértést követ el. Egyrészt a választási eljárásról szóló törvénynek a voksolás tisztaságának megóvását és a jóhiszemű joggyakorlást kötelezettségként előíró pontjába ütközik a kabinet eljárása - érveltek a panaszosok -, másrészt az Alkotmánybíróság (AB) 52/1997-es határozatát sérti, amely tiltja a zavaró beavatkozásokat a népszavazási eljárásba. Az OVB egy 2002 elején, még az Orbán-kormány idején született állásfoglalására hivatkozva ismételten kimondta, hogy a feladat- és hatáskörét gyakorló kormány tettei nem minősíthetők kampánycselekménynek, így az eljárási törvény alapján nem is marasztalható el, egy AB-döntés indokolásának szövegére alapozva pedig nem lehet megállapítani a választási törvények megsértését.
Az OVB elutasító érvelése lényegében formai, ugyanakkor a testület közleményben szögezte le, hogy mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra, közérdekű adatok terjesztésére. Az AB-határozatból ugyanis többen - a panaszosokon túl például a Magyar Orvosi Kamara is - azt olvasták ki, hogy a kormány nem nyilváníthat véleményt népszavazási ügyben, ám ilyen hallgatási előírás nincs a döntésben. A szövegből az tűnik ki, hogy a zavaró beavatkozásokat - ilyen akció volt az alkotmánybírák szerint a kormány "megelőző célú" saját földtulajdonlási kérdése 1997-ben (HVG, 2004. november 13.) - egyértelműen tiltják a bírák, s egyben együttműködési kötelezettséget írnak elő az alkotmányos szervek számára. Ezen azonban azt érti az AB, hogy "a már megkezdett kötelező népszavazási eljárási folyamat megzavarásától és meghiúsításától" kell tartózkodniuk az érintett alkotmányos szerveknek - legyen szó a kormányról, a köztársasági elnökről vagy az Országgyűlésről.
Az LB-n lapzártánk után véglegesítik a Fidesz egyeztető fórumától és az MVSZ-től az OVB-döntések ellen érkezett kifogásokról szóló határozatot, Révész Máriusz (Fidesz-MPSZ) mindenesetre hétfőn javaslatot nyújtott be a választási eljárási szabályok módosítására. Ezzel azt szeretné törvénybe iktattatni, hogy ha a kormány a népszavazást kezdeményezőkével ellentétes álláspontot képvisel, akkor az utóbbiak kapjanak annyi költségvetési támogatást, amennyit a kabinet költhet saját álláspontjának ismertetésére.