2007. december. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. december. 19. 18:26 Nemzetközi gazdaság

Villa kiadó

Az olasz kormány feladta korábbi tervét, hogy hatalmas műemlékvagyonából ingatlanokat értékesítsen, inkább hosszú távra bérbe adja őket.

Reneszánsz toszkán villa kiadó - olvasható az olasz állami Agenzia del Demanio ingatlankezelő ügynökség honlapján. A tulajdonos, az olasz állam ezúttal nem a nyaralókat, hanem az ingatlanfejlesztőket célozta meg felhívásával. Bár az utóbbi években a külföldi turisták körében egyre népszerűbb az olasz villák bérlése, az állam hosszú távban gondolkodik: a 14. századi Villa Tolomei bérleti szerződése például 50 évre szól. A firenzei dombok között, 17 hektáron elterülő birtok az első, amelyet új stratégiája értelmében az olasz állam bérbe ad. A korábbi ingatlanértékesítési kísérletek ugyanis kudarcba fulladtak, a bürokrácia útvesztői elvették a lehetséges vevők kedvét, a műemlékvédők tiltakozása pedig az eladóét.

A kormány mégsem adta fel, hogy bevételhez jusson ingatlanvagyonából, ami már csak azért is ráfér az államkasszára, mert a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság a legnagyobb az EU-ban: 2007 elején a GDP 106,8 százaléka volt. Az egyszerű bérházaktól a római Colosseumig tartó - ez idáig központi nyilvántartásba se vett - 30 ezer ingatlanból álló portfólió feltérképezése és számítógépes adatbázisba rendezése négy évbe telt az ügynökségnek. A 2003-ban kezdődött számbavétel egyik eredménye, hogy a legértékeseb műemlékekre táblák kerülnek az épület legfontosabb jellemzőivel és egy kóddal, amivel interneten vagy mobiltelefonon keresztül bővebb információt kaphatnak az érdeklődők.

A felmérés másik hozadéka, hogy 2500 ingatlant - többek között várakat, erődöket, apátságokat és őrtornyokat - találtak bérbeadásra alkalmasnak, ezek négyötöde az ország turisztikailag legvonzóbb nyolc régiójában áll. Az állam 50 éves szerződéseket köt a befektetőkkel - akik külföldiek is lehetnek -, ha vállalják a gyakran romos épületek helyrehozatalát. Az első fordulóban az ajánlattevők gazdasági és pénzügyi helyzetét vizsgálják. Akárkinek ugyanis nem adják át az ingatlanokat: legalább ötéves üzemeltetői tapasztalatot és 1 millió euró saját tőkét követelnek, pályázáskor pedig 300 ezer eurót letétbe kell helyezni.

A Villa Tolomeit az ügynökség leginkább szállodának vagy konferenciaközpontnak tartja alkalmasnak, de a pályázati kiírás más ötletekre is nyitott. A bérleti díj első ránézésre igencsak kedvező: évi 74 ezer euró. Az 1961-ben állami tulajdonba került, összesen 3500 négyzetméter alapterületű hét épületből - többek között egy 18. századi, freskókkal és gipszstukkókkal díszített kápolnából - álló együttes azonban néhány évtizede üresen áll, állapota igencsak leromlott. A hanyatlásnak indult birtok helyreállításának költségét szakértők több százezer euróra becsülik.

A toszkán villa után a listán kilenc Ferrara és Ravenna környéki őrház áll, amelyek szivattyúállomásokként a Reno folyó vízszintjét szabályozták, mai hasznosításukban ökoturisztikai lehetőségeket látnak. A tervek szerint bérbe adják a Velence szívében 478 ezer négyzetméteren elterülő Arsenale épületegyüttesét, melyben egykor a tengeri hatalom katonai és kereskedelmi flottáját gyártották, ma azonban nagyrészt üresen, elhanyagoltan áll. Meghirdették a Nápolyi-öböl partján fekvő 16. századi Castel dell'Ovo kastélyt, a Firenze központjában lévő, 34 ezer négyzetméteres, titkos folyosókkal teli reneszánsz Fortezza da Basso citadellát, valamint a 19. században épült, a második világháborús náci kivégzésekről elhíresült római Forte Bravettát is.

A közvagyon bérbeadása ellen a műemlékvédőknek sincs kifogásuk, ezzel ugyanis az ingatlanok nem kerülnek ki az állam kezéből. A műemlékesek ugyanakkor ragaszkodnak hozzá, hogy még a szerződések megkötése előtt egyértelművé tegyék: a bérlőknek a lejáratkor sem lesz vételi lehetőségük.

VÁRI SÁRA