2006. október. 04. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. október. 04. 17:45 Monitor

Kapitulációk?

A német közszolgálati televízió, az ARD a múlt héten az eredetileg tervezett főműsoridő helyett pár nappal később s...

A német közszolgálati televízió, az ARD a múlt héten az eredetileg tervezett főműsoridő helyett pár nappal később s akkor is csak a késő esti órákban vetített le egy filmet. A mű arról szól, hogy egy berlini középiskolában a török kamaszokból álló banda vezére - aki mellesleg drogdíler is - hogyan zsarolja, pumpolja "jobb házból való" német iskolatársát. Az éjszakai órákba menekítésen kívül még kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a film után, hogy ha valakinek az érzékenységét sértené, akkor arra azon melegében magyarázatot is lehessen adni.

Ezt megelőzően a berlini Deutsche Oper levette műsoráról Mozart Idomeneo című operáját. A kevéssé ismert mű a címszereplő krétai király és az istenek konfliktusáról szól, és a modern felfogású rendezésben - amely az eredeti konfliktust a görög istenekről valamennyi vallásra kiterjeszti - a zárójelenetben Poszeidón, Jézus, Buddha és Mohamed levágott feje is látható lett volna a színen. De csak lett volna, mivel a berlini rendőrség értékelése szerint a bemutató "nehezen felmérhető veszélyeztetettségi helyzetet" eredményezett volna - magyarán attól kellett tartani, hogy erőszakos tiltakozásra, netán merényletre kerül sor. De nem került, mivel Kirsten Harms, az opera intendánsa úgy döntött, inkább elmarad a bemutató.

Még korábban XVI. Benedek pápa a regensburgi egyetemen tartott előadásában csupán idézett egy bizánci uralkodó Mohamedre utaló szavaiból, mégis olyan tiltakozáshullámot váltott ki az iszlám világban, hogy magyarázkodásra, végül pedig bocsánatkérésre kényszerült.

Elhalasztott film, lemondott bemutató, magyarázatra szoruló idézet - a német közélet aktuális vitatémájává lett lépések egyik lehetséges értékelése szerint csupán "félreértésekről", a szükséges tapintatról és óvatosságról van szó. Ám az eddig túlsúlyban lévőnek látszó vélemények szerint ez bizony félelem, kapituláció. XVI. Benedekkel kapcsolatban persze senki nem használta ezeket a szavakat. Annál több bírálat éri a tévéfilm "eldugásának" ügyét - mivelhogy a hasonló helyzetben lévő iskolák megszólaltatott diákjai egybehangzóan állították, ez bizony a valóság -, és még többen nehezményezik az operaintendáns döntését.

"Ha a lehetséges tiltakozások miatt érzett aggodalom öncenzúrához vezet, akkor a szabad véleménynyilvánítás kultúrája kerül veszélybe" - szögezte le Bernd Neumann, kereszténydemokrata (CDU) kulturális államminiszter, hangsúlyozva, hogy a társadalom ellentmondásainak bemutatása a művészetektől és a médiától egyaránt toleranciát és bátorságot követel. Hasonlóan nyilatkozott Edmund Stoiber, a bajor keresztényszociális unió (CSU) elnöke is, aki szerint "az alkotmányban rögzített szabadságjogokat soha nem szabad az iszlám véleményterrortól való félelem miatt fel-adni".

Nem szabad, de mégis megteszik. Márpedig ez veszélyes - állítja Bassam Tibi, a göttingeni egyetem damaszkuszi születésű, de német állampolgárságú professzora, aki szerint az ilyen lépéseket az iszlamisták a gyengeség jeleként értékelik. Tibi, aki családfáját Mohamedig tudja visszavezetni, úgy látja, alapvető értékkonfliktus van az iszlám világ és a Nyugat között, és az említett "félreértések" is ennek az értékkonfliktusnak a megjelenései.

WEYER BÉLA / BERLIN