Alap, kabát
HVGHiába működnek már vagy hét és fél éve az ügyfelektől összegyűjtött tőkéjüket döntően ingatlanokba fektető alapok...
HVG |
Paradox módon azok az alapok jártak a legrosszabbul, amelyek klasszikus ingatlanbefektetési alapként próbáltak működni, ezért portfóliójukban viszonylag magasan - 50 százalék fölött - tartották az ingatlanok arányát. Nem véletlenül terjedt el futótűzként, hogy az ezen a piacon elsőként, 2001 márciusában elindult Európa Ingatlanalap és a Raiffeisen konstrukciója a leginkább veszélyeztetett, mivel a roham előtt előbbi tőkéjének csak 35, utóbbiénak közel 45 százaléka szunnyadt bankbetétben és értékpapírokban. Ráadásul a Raiffeisen hétfőn kiadott közleménye, miszerint ellehetetlenült a további visszaváltások azonnali teljesítése, felér egy beismeréssel.
Sok befektető nem érti azonban, miért kellett mind a 29 hazai ingatlanalap forgalmazását felfüggeszteni, miért nem csak a likviditásszűkébe kerülőkét. Ezt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megelőzésnek szánta - magyarázta Farkas István elnök -, a jegyvisszaváltások üteméből ugyanis folytatódó pénzkivonási igényekre lehetett következtetni, amelyek átterjedhettek volna az egyelőre még bőven fizetőképes alapokra is. Kérdés, elegendő lesz-e tíz nap a kedélyek megnyugtatására, a tájékozódásra. Arra mindenképpen, hogy a feltételek egyoldalú megváltoztatásával az alapkezelők a kilencvennapos kifizetést tegyék fő szabállyá. Sőt, ha a parlamenthez már hétfőn - a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítése érdekében megfogalmazott törvényjavaslatba csomagolva - benyújtott módosítást a honatyák rapid módon elfogadják, akkor a PSZÁF akár napokon, heteken belül arra is lehetőséget kaphat, hogy egy ingatlanalap-kezelő kérésére legfeljebb 180 napra felfüggeszthesse a visszaváltást.
Ez viszont azt jelenti, hogy nem kizárt, aki eddig nem jutott pénzéhez, az a felfüggesztés után akár hónapokig tartó kivárásra kényszerülhet. Ezalatt elgondolkozhat azon, hogy érdemes-e a most már kényszerűségből is hosszabb távú befektetésnek számító ingatlanalapokból kiszállnia, és áttennie pénzét rövid lejáratú bankbetétbe, élvezve a ki tudja mennyi ideig magas válságkamatot. Elsősorban velük szemben lett volna sportszerűbb, ha a PSZÁF már korábban kötelezi az alapkezelőket a mostani szabályváltoztatásokra.
CSABAI KÁROLY