2008. november. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. november. 12. 19:59 Fókuszban

Alap, kabát

HVGHiába működnek már vagy hét és fél éve az ügyfelektől összegyűjtött tőkéjüket döntően ingatlanokba fektető alapok...

HVG
Hiába működnek már vagy hét és fél éve az ügyfelektől összegyűjtött tőkéjüket döntően ingatlanokba fektető alapok Magyarországon, kezelőik mintha nem is számoltak volna azzal az eshetőséggel, hogy egyszer beüthet a krach, és az emberek megrohamozhatják őket. Kötelezettséget vállaltak arra, hogy a jegyvisszaváltási igényeket - ha törik, ha szakad - három napon belül kielégítik. Így, a fogyasztókat gyakran megtévesztve, egyfajta betétként ajánlották a jegyeket. Pedig a hatályos tőkepiaci törvény lehetővé teszi, hogy a kifizetéseket akár kilencven napig is elhúzzák. Ez utóbbi egyébként a befektetőnek is érdeke lehet, már ha felvilágosítják, valójában mit is vett. Az ingatlanokat ugyanis nagy hirtelenjében általában csak alacsonyabb áron lehet értékesíteni - ami a jegyek leértékelődő árfolyamában is tükröződik -, mint ha erre van elegendő idő. Így amikor októberben - elsősorban a forint elleni spekulációra adott válaszként - a jegybank jelentősen, 11,5 százalékra emelte kamatát, s ezt követve a kereskedelmi bankok is két számjegyű betéti kamatokkal álltak elő, miközben a szerencsések akár 14 százalékos hozamú többéves állampapírokhoz is hozzájuthattak, a békeidőben is legfeljebb csak évi 8-10 százalékos hozamot hajtó ingatlanalapok sokak számára elveszítették népszerűségüket. Október 1-je és november 7-e között 114 milliárd forintot rámoltak ki az ingatlanalapokból, közel a negyedét az addigi vagyonnak (lásd táblázatunkat).

Paradox módon azok az alapok jártak a legrosszabbul, amelyek klasszikus ingatlanbefektetési alapként próbáltak működni, ezért portfóliójukban viszonylag magasan - 50 százalék fölött - tartották az ingatlanok arányát. Nem véletlenül terjedt el futótűzként, hogy az ezen a piacon elsőként, 2001 márciusában elindult Európa Ingatlanalap és a Raiffeisen konstrukciója a leginkább veszélyeztetett, mivel a roham előtt előbbi tőkéjének csak 35, utóbbiénak közel 45 százaléka szunnyadt bankbetétben és értékpapírokban. Ráadásul a Raiffeisen hétfőn kiadott közleménye, miszerint ellehetetlenült a további visszaváltások azonnali teljesítése, felér egy beismeréssel.

Sok befektető nem érti azonban, miért kellett mind a 29 hazai ingatlanalap forgalmazását felfüggeszteni, miért nem csak a likviditásszűkébe kerülőkét. Ezt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megelőzésnek szánta - magyarázta Farkas István elnök -, a jegyvisszaváltások üteméből ugyanis folytatódó pénzkivonási igényekre lehetett következtetni, amelyek átterjedhettek volna az egyelőre még bőven fizetőképes alapokra is. Kérdés, elegendő lesz-e tíz nap a kedélyek megnyugtatására, a tájékozódásra. Arra mindenképpen, hogy a feltételek egyoldalú megváltoztatásával az alapkezelők a kilencvennapos kifizetést tegyék fő szabállyá. Sőt, ha a parlamenthez már hétfőn - a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítése érdekében megfogalmazott törvényjavaslatba csomagolva - benyújtott módosítást a honatyák rapid módon elfogadják, akkor a PSZÁF akár napokon, heteken belül arra is lehetőséget kaphat, hogy egy ingatlanalap-kezelő kérésére legfeljebb 180 napra felfüggeszthesse a visszaváltást.

Ez viszont azt jelenti, hogy nem kizárt, aki eddig nem jutott pénzéhez, az a felfüggesztés után akár hónapokig tartó kivárásra kényszerülhet. Ezalatt elgondolkozhat azon, hogy érdemes-e a most már kényszerűségből is hosszabb távú befektetésnek számító ingatlanalapokból kiszállnia, és áttennie pénzét rövid lejáratú bankbetétbe, élvezve a ki tudja mennyi ideig magas válságkamatot. Elsősorban velük szemben lett volna sportszerűbb, ha a PSZÁF már korábban kötelezi az alapkezelőket a mostani szabályváltoztatásokra.

CSABAI KÁROLY