2007. szeptember. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 12. 16:53 Fókuszban

MTV-bűnperek: enyhébb jogerő

Ekrem Kemál György, az államrend elleni bűncselekmény miatt börtönt is megjárt szélsőjobboldali aktivista, illetve...

Ekrem Kemál György, az államrend elleni bűncselekmény miatt börtönt is megjárt szélsőjobboldali aktivista, illetve Goró Oszkár, XV. kerületi önkormányzati képviselő, a Fidelitas egykori alelnöke is a bíróság elé áll abban a 28 vádlottas büntetőügyben, amely a köztévé egy évvel ezelőtti ostroma miatt indult közérdekű üzem megzavarása és hivatalos személy elleni erőszak vádjával a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB). Az "Erdei Tamás és társai" elnevezéssel futó bűnperbe két ügyet egyesítettek, miután kiderült, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) MTV-ügyi nyomozócsoportja által, illetve az ügyészségen nyomozott ügyekben sok elkövető - az immár szabadlábon védekező 28 közül 13, köztük Ekrem Kemál és Goró - azonos; őket mindkét cselekménnyel megvádolták. A PKKB még nem tűzött határnapot a tárgyalásra. Gorót a korábbi hivatalos nyilatkozatok szerint a párt kizárta soraiból, a Népszabadság tudomása szerint ugyanakkor jelenleg is fideszes színekben politizál.

A BRFK nyomozócsoportja amúgy már befejezte a munkát, nyomozásukat segítette, hogy az ostrom - jellegénél fogva - dokumentált, az elkövetők felismerhetőek, illetve utóbb azonosíthatóak voltak. A rendőrök 66 személy ellen kezdtek eljárást garázdaság miatt - tájékoztatta a HVG-t a BRFK. A cselekmények utóbb minősültek közérdekű üzem megzavarásává, az aktákat negyven esetben zárták le vádjavaslattal. Az ügyészségen - mint az MTI a múlt héten tudatta - még húsz elkövető elleni procedúra vár a vádhatóság döntésére.

Lapzártánkig négy ostromló ellen született jogerős ítélet. A gyakorlat azt mutatja: a másodfokú bírák általában enyhítenek a nem jogerős ítéleteken. A Fővárosi Bíróság (FB) például két esetben tett így. A civilben futballultra Venyige Tibornak egy év hat hónapot így is ülnie kell: a 29 éves férfi sörösüvegeket dobált a székházat védő rendőrök felé, majd megrugdosta azt, aki lefogására kísérletet tett. Felfüggesztett szabadságvesztésre enyhítette az FB Ferenczi Lajos büntetését, aki pajzsot dobott a rendőrökre, közmunkáról felfüggesztett szabadságvesztésre súlyosította viszont a Matyi Zoltánra kirótt szankciót; ő zászlórudat ragadva támadt a rendőrsorfalra. Számottevően megváltoztatta: három év hat hónapról egy év hat hónap letöltendő szabadságvesztésre enyhítette a Fővárosi Ítélőtábla a kollégáira támadó rendőr elleni ítéletet. Udvardi Ákost, a Dunakeszi Rendőrkapitányság főhadnagyát háromrendbeli szolgálati közeg elleni, súlyos testi sértéssel járó erőszak kísérlete és egyrendbeli erőszak miatt kellett felelnie. Mellékbüntetésként lefokozták.