Tarlós István
Antiliberális akcióival vált Budapest legismertebb kerületi polgármesterévé az Óbudán 16 éve regnáló, 58 éves Tarlós...
Antiliberális akcióival vált Budapest legismertebb kerületi polgármesterévé az Óbudán 16 éve regnáló, 58 éves Tarlós István, aki 1990-ben még az SZDSZ színeiben indult. Négy évvel később, immár függetlenként, a voksok csaknem 60 százalékával választották újra, 1998-ban pedig a helyi szavazatok több mint háromnegyedét söpörte be. Nyilván ezen felbuzdulva 2002-ben a Fidesz-MDF jelöltjeként elindult az országgyűlési választásokon is, ám 59-41 százalékos arányban alulmaradt az MSZP jelöltjével szemben, a polgármesteri széket azonban - ismét függetlenként - 53 százalékkal megtarthatta. Tarlós előítéletekre alapozott ízlés- és erkölcscsősz munkássága a második jobboldali kormányzati ciklus idején teljesedett ki: 1999-ben Hermann Nitsch Kiscelli múzeumban bemutatott, szerinte vallásgyalázó kiállítása ellen rohant ki, 2001-ben a Sziget fesztivál melegprogramját próbálta - a bíróság által is diszkriminatívnak minősített módon - száműzni, 2001 februárjában pedig az újpesti MEO Serrano-kiállításának idős meztelen nőt ábrázoló plakátját szedette le a kerületben. Tavaly ugyanígy járt a Buzera című tévéműsor hirdetése, mivel a poszteren szereplő rombuszalakzatban a polgármester nemi szervet vélt felfedezni.
Jóllehet Tarlós az elmúlt hetekben az MDF-es képviselőtársának címzett "leverem a szemüveged" fenyegetésével és a városatya férfimanöken barátaira utaló megjegyzésével híresült el, paradox módon az óbudai városházán bárdolatlan stílusánál, autokrata személyiségénél, időnkénti földesúri allűrjeinél fontosabbnak mondják, hogy minden politikai irányzattal együtt tud működni, vérprofi a politikai alkukban. Az árokbetemetés illúziójára próbált építeni Tarlós a főpolgármesteri kampányban is, amikor a Fidesszel kötött alkuban ellenzéki főpolgármester-helyettesek kinevezésének szándékát is deklarálta.
Nem túl szofisztikált, javarészt rendpárti szlogenekre épül Tarlós programja, hadat üzen például a plakáterdőknek, a graffitiknek, a kutyapiszoknak, és a frekventált közterületekről eltávolítaná a hajléktalanokat. Ugyanakkor Óbuda-Békásmegyer szinte semmilyen téren - beleértve az említett prioritásokat - nem tér el a fővárosi átlagtól. A III. kerület lélekszáma Budapest egészével egyenes arányban csökkent, az 1990-es 149 ezerről 2005-re 126 ezerre apadt. Noha graffitirendeletet alkottak, sőt a Filatori-gátnál található a város legismertebb "legálfala", a még a legcsendesebb kertvárosi utcákban is látható falfirkákkal szemben tehetetlenek. Az ebrendelet nem változtatta meg a kutyatartók mentalitását, ráadásul a járókelő lépten-nyomon nem csupán kutyapiszokkal, hanem harci kutyákkal kénytelen szembenézni. A kerület egyik legnagyobb zöld területe, a Római-part elhanyagolt, szemét és építési törmelék csúfítja, a kerékpárút burkolata töredezett, a parti sétány hol poros, hol pocsolyás, a tiltás ellenére helyenként hemzseg az autóktól. A csónakházak lerobbantak, az árvízvédelemről pedig a kerület permanens vitában áll a fővárossal. Vitatható a kerületnek az M0-s körgyűrű, illetve híd akadályozásában betöltött szerepe, s nem tudott úrrá lenni a polgármester az Óbudai-sziget lepusztult hajógyári területeinek beépítési tervét övező viharon sem. Vitatott a Kolosy tér és környéke, valamint a Fő tér felújításának-rendezésének eredménye is. A kerület a fővároshoz hasonlóan erre a ciklusra - s annak is az utolsó éveire - koncentrálta az útépítéseket, -javításokat.