2004. október. 30. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:37 Fókuszban

A Nader-tényező

"Ralph, ne tedd ezt újra velünk!

"Ralph, ne tedd ezt újra velünk!" - kérlel az a televíziós politikai hirdetés, amelyet a múlt hét végétől sugároznak azokban a szövetségi államokban, amelyekben kiélezett verseny várható a republikánus elnök, George W. Bush és demokrata kihívója, John Kerry között. A hirdetést a Demokrata Akciócsoport nevű szervezet adta fel, amelynek deklarált célja visszalépésre rábírni Ralph Nadert. A jelenleg 70 éves, liberális értelmiségi körökben a nagyvállalati túlkapások ellenében és a fogyasztók védelmében végzett munkásságával népszerűséget szerzett Nader ugyanis négy éve 2,8 millió szavazatot szedett össze az elnökválasztáson, amivel a demokraták véleménye szerint hozzájárult Al Gore vereségéhez és Bush győzelméhez. Különösen, hogy utóbbi az USA legfelsőbb bírósága által véglegesnek ítélt szavazatszámlálás alapján Floridában 537 szavazatos többséggel nyert, miközben Nader ugyanott 97 ezer voksot gyűjtött, zömmel olyanoktól, akik az ő ringbe szállása nélkül a demokrata Gore-t választották volna.

Nem négy éve történt először az USA modern kori történelmében, hogy egy "harmadikutas" jelölt betett a két nagy párt elnökaspiránsa valamelyikének. 1992-ben az öntörvényű texasi milliárdos, Ross Perot csaknem 19 százalékot szerzett establishment-ellenes programjával, és - a rá adott szavazatok elemzése alapján - kulcsszerepet játszott a jelenlegi elnök apja, George Bush vereségében és Bill Clinton győzelmében. 1996-ban aztán Perot már csak 8 százalékig jutott, és nem befolyásolta Clinton és a republikánus Bob Dole egyoldalúra sikeredett küzdelmét.

A két "nagy" mellett csaknem kétszáz önjelöltet számláló elnökválasztáson nemcsak a négy évvel ezelőttinél tízzel kevesebb, 34 államban és a fővárosban, Washingtonban listára került Nader - akinek kampányát pénzzel és aláírásgyűjtéssel segítik republikánusok - okozhat szavazatvesztést Kerrynek, hanem Bushnak is meglehet a maga tüskéje. Az 50 éves texasi konzultáns, Michael Badnarik ugyanis a Libertariánus Párt színeiben kampányolva Naderhez hasonlóan egy százalék körüli eredményre számíthat. Ezzel több "frontállamban" semlegesítheti a Nader-effektust, hiszen Badnarik támogatói a Bushsal elégedetlen jobboldaliak közül kerülhetnek ki.

NAGY GÁBOR

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.