2004. július. 17. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:40 Fókuszban

Csapzárta előtt

Akár ingyen is hajlandó átruházni az olajtársaságnak saját és partnerei birtokában lévő 44 százalékos...

Akár ingyen is hajlandó átruházni az olajtársaságnak saját és partnerei birtokában lévő 44 százalékos Jukosz-részvénycsomagját, hogy annak értékesítéséből előteremthessék a cég adóhátralékainak visszafizetéséhez szükséges összeget - nyilatkozta hétfőn, ügyvédjei útján, az Interfax hírügynökségnek az előzetes letartóztatásban lévő Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz főtulajdonosa és korábbi elnöke. A részvények elidegenítéséhez azonban az kellene, hogy az orosz hatóságok hozzájáruljanak a pakett zárolásának feloldásához.

Hodorkovszkij legújabb javaslatának előzménye, hogy a Jukosz elnöke, Steven Theede július 8-án levelet juttatott el Mihail Fradkov kormányfőhöz és Alekszandr Kudrin pénzügyminiszterhez, amelyben a bíróság által már megítélt 3,4 milliárd dollárnyi adóhátralékon túl - a társaság adótanácsadóinak becsléséből kiindulva - a 2000 és 2003 közötti időszakra vonatkozóan összesen több mint 8 milliárd dollárnyi adókülönbözet törlesztését ajánlotta fel 2006 végéig. Ily módon a Jukosz menedzsmentje, nagyfokú realitásérzékről tanúbizonyságot téve, lényegében elébe ment az újabb, számára aligha kedvező bírósági ítéleteknek.

A részletfizetéshez fedezetként a társaság tulajdonában lévő, mintegy 4,3 milliárd dollár piaci értékű 35 százalékos Szibnyefty-részvénypakettet szerették volna letétbe helyezni, ám kormánykörökben értésükre adták, hogy a Jukosz-Szibnyefty fúzió meghiúsulása miatt bizonytalan sorsú Szibnyefty-papírokat nem tekintik megfelelő biztosítéknak. A közvetlenül, illetve közvetve Hodorkovszkij és társai tulajdonában lévő, a Jukosz-Szibnyefty fúzióhoz szükséges tőkeemelés minapi érvénytelenítése után 44-ről csaknem 60 százalékosra nőtt Jukosz-pakett azonban elemzők szerint már megfelelő fedezetet nyújthat az alkuhoz. Kérdés, hogy a Kreml hajlandó-e a kompromisszumra.

Hodorkovszkij szerint "mindenáron" meg kell menteni a társaságot, amelynek működése is veszélybe került azután, hogy július elején a Jukosz folyószámláinak zárolásával a végrehajtók megkezdték a 2000-es pénzügyi év után megállapított 3,4 milliárd dollárnyi adóhiány behajtását, miközben a céget a hitelező bankok is megszorongatták (HVG, 2004. július 10.). A júliusi exportját terhelő szállítási költségeket a Jukosz előre kifizette a csővezetékeket üzemeltető Transznyeftynek, ezért a társaság folyószámláinak zárolása legalábbis augusztusig semmiféle fennakadást nem okozhat szerződéses kötelezettségeinek teljesítésében.

VIDA LÁSZLÓ

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.