2011. december. 26. 17:23 Győrffy Árpád Utolsó frissítés: 2011. december. 26. 17:42 Gazdaság

Európának kényszer, az USÁ-nak lehetőség

Az amerikai cégeknek kiváló befektetési lehetőséget kínál az európai krízis - az európai bankokat szorongató...

Az amerikai cégeknek kiváló befektetési lehetőséget kínál az európai krízis - az európai bankokat szorongató likviditási válság enyhítése érdekében a pénzintézetek ugyanis akár áron alul is kénytelenek megválni eszközeiktől, amely között így kedvükre válogathatnak az elmúlt évet készpénz-tartalékaik gyarapításával töltő tengerentúli társaságok.

A vállalat-felvásárlásokkal foglalkozó KKR például Görögországban keresgél, hiszen a csőd szélén egyensúlyozó országban számos lehetőség közül válogathat. A görög bankok hitelnyújtási képessége a nullára redukálódott az elmúlt években, s nem egy cég akad, amely rövid távú finanszírozási problémákkal küzd, a KKR szakértői most azt mérik fel, hová érdemes tőkét injektálni.

A Google Dublin legmagasabb felhőkarcolójára tette rá a kezét, miután megvásárolta a Montevetrót az ír nemzeti eszközkezelőtől. Az állam kezébe egy bankmentést követően került az ingatlan, ám romló gazdasági kilátások miatt úgy döntött, nem vár az ingatlanpiac fellendülésére, hogy pénzzé tegye azt, hiszen a költségvetési lyukak befoltozása nem várhat.

Az európai cégek amerikai befektetéseiktől is szabadulnak annak érdekében, hogy készpénz-tartalékaikat növelni tudják. Az európai bankfelügyelet által a pénzintézetekkel szemben támasztott magasabb tartalékolási követelményeknek tőkebevonással nem, csak eszközértékesítéssel tudnak megfelelni. Így járt el a Commerzbank is, amely az állami tőkebevonás elkerülése érdekében feladta több nagy hotelt is magába foglaló amerikai ingatlanhitel-portfólióját is, amely a Blackstone kockázati tőkebefektető csoport kezébe került.

A CNBC-nek nyilatkozó szakértők szerint újabb eszközeladási hullámokra készülnek az amerikai bankok is az év első felében, hiszen az EBA által kihirdetett új szabályok 2012 nyarán már érvénybe lépnek - a Morgan Stanley szerint a következő másfél évben az európai pénzintézetek mintegy 3000 milliárd dollár értékű eszközt tárazhatnak ki.

Az elemzők úgy vélik, az amerikai nagybankok a Wall Streeten is kaszálhatnak, hiszen a legnagyobb európai szereplők, mint a SocGen és a Credit Agricole már a nyár végén visszavonulót fújtak az amerikai piacról. A JP Morgan, a Citigroup és a Goldman Sachs a várakozások szerint egyre nagyobb szeletet hasíthat ki az amerikai -pénzpiacokból az európai társai kárára-

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?