A miniszterelnök szerint 2026 előtt nem lesz bérfejlesztés a szociális ágazatban. Egy gyermekvédelmis szerint a jelenlegi alacsony fizetések mellett egyáltalán nem lehet pótolni azokat, akik felmondanak, már érdeklődők sincsenek.
„A bérfejlesztésre nagy szükség lenne, és nem 2026-ban, hanem jóval korábban” – így reagált Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének elnöke arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlésben azt mondta: a szociális ágazatban legkorábban 2026-ban lehet érdemi bérfejlesztés.
Az érdekképviseleti vezető emlékeztetett rá, hogy a szociális ágazati összevont pótlék utolsó jelentősebb módosítása 2022 januárjában volt, de a béremelés nagy része valójában a minimálbér és bérminimum emelésének eredménye volt. Orbán Viktor mostani válasza pedig azt jelenti, hogy 4 évig nem tud vagy akar a kormányzat érdemben javítani csaknem 90 ezer ember bérhelyzetén.
„Az ősszel nagyon sok kollégának járt le a felmondási ideje, de
egyetlenegy ember sem sikerült pótolni. Már érdeklődő sincs, még csak be sem téved senki.
Emiatt mi, akik maradtunk, egyre többet dolgozunk, ugyanazért a kevés pénzért. Elmondani nem tudom, milyen fáradtak vagyunk. És tényleg rajtunk akarnak spórolni? Hát menjenek már a fenébe!” – fakadt ki egy fővárosi gyermekvédelmi intézmény dolgozója a Népszavának.
Egy vidéki gyermeknevelő szerint
sorra mennek el 20-30 éve a pályán lévő, elkötelezett, jó szakemberek, akik életüket a szakellátásra tették fel.
„Belegondolnak abba, hogy mit jelent ez a család nélkül felnövő gyerekeknek? Értsék már meg: lassan nem lesz, aki dolgozik! Szégyellje magát a miniszterelnök!” – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.