Vállalkozás HVG 2024. december. 17. 09:45

100 milliós GVH-bírságot kapott egy táplálékkiegészítőket forgalmazó cég

A GymBeam „több szempontból is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a hazai fogyasztókkal szemben” a versenyhivatal szerint.

Megbüntette a GVH a a GymBeam nevű, táplálékkiegészítőket forgalmazó céget, mert arra jutottak egy vizsgálat során, hogy a cég kereskedelmi gyakorlata több ponton jogsértő volt. A vállalkozás eszerint:

  • a honlapján megjelenített termékleírásokban sok esetben olyan egészségre gyakorolt kedvező hatásokat, illetve gyógyhatásokat tüntetett fel, amelyek vagy nem feleltek meg a jogszabályi követelményeknek, vagy egyenesen tiltottak voltak.
  • 2022. május 1. és 2023. november 7. között áthúzott árak alkalmazásával, és „a legjobb árak” szlogen közzétételével valótlanul azt sugallta a fogyasztóknak, hogy egyes termékeket kedvezményesen vásárolhatnak meg.
  • 2022. május 28-tól kezdődően, a jogszabályi előírás ellenére, nem jelenített meg egyes információkat a fogyasztói értékelések kezelésével és szűrésével kapcsolatban.

Ezenfelül a cég kommunikációs gyakorlata sem felelt meg a szakmai gondosság követelményének, mivel a cég nem biztosította, hogy ne forduljanak elő a felsorolt jogsértésekhez hasonló, nagy számú és rendszerszerű problémák. Több termék forgalmazására ráadásul úgy került sor, hogy azokat a cég nem jelentette be előzetesen az illetékes hatóságoknak.

Az eljárás során a cég együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértéseket, lemondott jogorvoslati jogáról és utólagos megfelelési program bevezetését is vállalta. Ez utóbbi tartalmazza többek között egy szabályzat kialakítását, belső képzések szervezését és az Önszabályozó Reklám Testülethez (ÖRT) való csatlakozást is.

Mindezeket a GVH Versenytanácsa enyhítő körülményként figyelembe vette, és végül 100 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásra.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?