Már az idén a budapestiek által megszavazott ötletek megvalósítását is elhalasztanák a Fővárosi Közgyűléshez benyújtott költségvetési módosító szerint.
Véget érhet az előző önkormányzati ciklus egyik nagy politikai innovációja, a fővárosi közösségi költségvetés, amelynek keretein belül a budapestiek közvetlenül dönthettek arról, hogy mire költenének 1 milliárd forintot a főváros költségvetéséből. A program felfüggesztéséről a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság nyújtott be módosító javaslatot ahhoz a napirendi ponthoz, amellyel Budapest 2025-ös költségvetését tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés – erről az MKKP blogján Le Marietta, a párt korábbi EP-listavezetője, a fővárosi közösségi költségvetésért felelős Fővárosi Nyitott Budapest Osztály korábbi vezetője, Kovács Gergely XII. kerületi polgármester jelenlegi tanácsadója írt.
A bizottsági ülésen Vitézy Podmaniczky Mozgalma mellett a Tisza Párt bizottsági tagjai és a párbeszédes Barabás Richárd is támogatta a javaslatot, míg a városvezetés részéről Kiss Ambrus jelezte, hogy támogatható az előterjesztés. Emellett a közösségi költségvetést egy másik, Karácsony Gergely főpolgármester által jegyzett napirendi pont alatt is tárgyalhatják majd a képviselők a szerdai ülésen, előterjesztésében Karácsony arra kéri a képviselőket, hogy határozzanak arról, hogy elindítják a következő kiírást a szokásos 1 milliárd forintos keretösszeggel, vagy arról, hogy nem írják ki a jövő évi ötletpályázatot.
Le Marietta szerint ugyanakkor a bizottság által jegyzett módosító nemcsak a jövő évi közösségi költségvetés elmaradását jelentheti, hanem azt is, hogy az idei kiírásban már megszavazott ötletek sem kerülnek megvalósításra. A korábbi EP-képviselőjelölt azzal kapcsolatban is kétségeit fejezte ki, hogy a jövőben valóban újra terveznék indítani az egyelőre csak felfüggesztett közösségi költségvetést.
A bizottság javaslata ellen közös közleményben tiltakozott több civil szervezet is, ezt a Cooperative City Nonprofit Kft., a Járókelő Közhasznú Egyesület, a K-Monitor Közhasznú Egyesület, a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) és a Valyo – Város és Folyó Egyesület írta alá. A civilek szerint a Fővárosi Közgyűlés a javaslat elfogadásával “a fővárosiakat minél tágabb körben megszólító és bevonó döntéshozatal helyett egy technokrata irányítást támogatna”, ezért arra kérik a képviselőket, hogy ne szavazzák meg a közösségi költségvetés felfüggesztését és a megszavazott ötletek megvalósításának az elhalasztását.
A közösségi költségvetést 2020-ban indította útjára Budapest, a legutóbbi kiírásban már több mint 29 ezren vettek részt a szavazáson. A megszavazott ötletek között szerepel a Váci út zöldítése, margitszigeti nyilvános WC, hajléktalan családoknak szánt konténerházak és csapadékgyűjtő esőkertek létesítése is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.