Gazdaság hvg.hu 2024. december. 03. 07:42

Lakhatási válság: a kormánynak a Fidesz-fővárosért kellene aggódnia Budapest helyett

Budapesten valóban nehéz lakáshoz jutni, de Debrecenben még nehezebb. A fővárosi helyzet ráadásul javult az elmúlt években, jelenleg Szegeddel van egy szinten a lakásárak jövedelmekhez viszonyított szintje.

Az utóbbi hónapokban a kormány deklarálta, hogy Magyarországon – különösen a fővárosban, Budapesten – lakhatási válság alakult ki, mivel a bérleti díjak és a lakásárak túl magasak a fizetésekhez képest. Ennek jegyében született döntés a rövid távú lakáskiadás (gyakorlatilag az Airbnb) korlátozásáról és fokozott adóztatásáról a fővárosban, a Diákváros-projekt leporolásáról stb.

A kormánypárti politikusok egyértelműen Budapestre fókuszálják a témát, illetve igyekeznek az ellenzéki városvezetés hibájának feltüntetni a kialakult helyzetet.

Miközben valójában országosan a legnagyobb városokat összehasonlítva nem Budapesten a legkevésbé megfizethető a lakhatás – írja a G7 a jegybank Lakáspiaci jelentésében publikált adatokra hivatkozva.

A kormánynak kiemelkedő szerepe van abban, hogy az egekbe szöktek a lakásárak – Simor András volt MNB-elnök írása

A lakhatási válság nem a kormányzati intézkedések ellenére, inkább azok következményeként állt elő – figyelmeztet Simor András. Az MNB korábbi elnöke úgy véli, a kereslet mesterséges felfűtése az árakat lódította meg, nem a kínálatot.

A Magyar Nemzeti Bank jelentése az egyes magyar nagyvárosokban az alapján hasonlítja össze a lakásvásárlás megfizethetőségét, hogy az adott városban a 75 négyzetméteres medián árszintű lakások ára hogyan aránylik az adott megye nettó átlagjövedelméhez.

Budapesten 2014 és 2024 között csak három évben volt rosszabb a budapesti lakásár/jövedelem-mutató, mint a debreceni. Emellett az is érdekes, hogy 2022-höz képest, amikor az összes régióközpontban a legrosszabb volt a megfizethetőség, minden régióközpontban javulás volt 2024-ig, Székesfehérvár után a legnagyobb mértékben éppen a fővárosban. Budapesten idén tavalyhoz képest is javult valamennyit a megfizethetőségi mutató, miközben Debrecenben kicsit romlott.

Debrecen kifelejtése azért is meglepő, mert a kormány amolyan második fővárosként tekint a városra, sőt rendszeresen felröppennek olyan kezdeményezések, hogy társfővárossá fejlesztenék, sőt fővárossá tennék. Ilyesmiről legutóbb Lázár János építési miniszter beszélt.

Lázár Debrecenbe költözteti a közlekedési és a természettudományi múzeumot, Vitézy szerint ez „eszement terv”

A miniszter elmondása szerint a kormány „társfővárosként” tekint Debrecenre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.