Budapesten valóban nehéz lakáshoz jutni, de Debrecenben még nehezebb. A fővárosi helyzet ráadásul javult az elmúlt években, jelenleg Szegeddel van egy szinten a lakásárak jövedelmekhez viszonyított szintje.
Az utóbbi hónapokban a kormány deklarálta, hogy Magyarországon – különösen a fővárosban, Budapesten – lakhatási válság alakult ki, mivel a bérleti díjak és a lakásárak túl magasak a fizetésekhez képest. Ennek jegyében született döntés a rövid távú lakáskiadás (gyakorlatilag az Airbnb) korlátozásáról és fokozott adóztatásáról a fővárosban, a Diákváros-projekt leporolásáról stb.
A kormánypárti politikusok egyértelműen Budapestre fókuszálják a témát, illetve igyekeznek az ellenzéki városvezetés hibájának feltüntetni a kialakult helyzetet.
Miközben valójában országosan a legnagyobb városokat összehasonlítva nem Budapesten a legkevésbé megfizethető a lakhatás – írja a G7 a jegybank Lakáspiaci jelentésében publikált adatokra hivatkozva.
A Magyar Nemzeti Bank jelentése az egyes magyar nagyvárosokban az alapján hasonlítja össze a lakásvásárlás megfizethetőségét, hogy az adott városban a 75 négyzetméteres medián árszintű lakások ára hogyan aránylik az adott megye nettó átlagjövedelméhez.
Budapesten 2014 és 2024 között csak három évben volt rosszabb a budapesti lakásár/jövedelem-mutató, mint a debreceni. Emellett az is érdekes, hogy 2022-höz képest, amikor az összes régióközpontban a legrosszabb volt a megfizethetőség, minden régióközpontban javulás volt 2024-ig, Székesfehérvár után a legnagyobb mértékben éppen a fővárosban. Budapesten idén tavalyhoz képest is javult valamennyit a megfizethetőségi mutató, miközben Debrecenben kicsit romlott.
Debrecen kifelejtése azért is meglepő, mert a kormány amolyan második fővárosként tekint a városra, sőt rendszeresen felröppennek olyan kezdeményezések, hogy társfővárossá fejlesztenék, sőt fővárossá tennék. Ilyesmiről legutóbb Lázár János építési miniszter beszélt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.