Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést mint lakhatási alternatívát egy friss felmérés szerint.
Magyarországon a 30–59 évesek körében az egy évvel korábbi 55 százalékról 61 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint a magas lakásárak miatt a bérlés jelenti az egyetlen megoldást az önálló élet megkezdésére. Sokan vannak azok is, akik csak úgy tudnának saját lakásba költözni, ha ajándékba kapnának vagy örökölnének egyet – derül ki a K&H Bank legújabb, „Biztos jövő” reprezentatív közvélemény-kutatásából.
A felmérés egyebek mellett azt vizsgálta, mi a véleményük a 30–59 éveseknek a lakásbérlésről a mostani ingatlanárak tükrében.
A válaszadó középkorúak borúsan látják a fiatalok lakáshoz jutását. Azzal az állítással, hogy „annyira elszálltak a lakásárak, hogy szinte a lakásbérlés az egyetlen lehetőség, ha egy fiatal önálló életet akar kezdeni”, a válaszadók 61 százaléka értett egyet, míg egy éve a válaszadók 55 százaléka volt ezen a véleményen.
Emellett 56 százalékuk úgy látja, hogy saját lakásra csak akkor van esélye, ha ajándékba kap vagy örököl ilyen ingatlant – az arányuk emelkedett, tavaly „csak” 52 százalékuk állította ezt.
Van, ami nem változik
A tavalyi 54 százalék után szinte ugyanannyi megkérdezett, 55 százalék mondta azt, hogy az ingatlan most az egyik legkedvezőbb befektetés, és ez így is marad a jövőben.
Mégsem pénzkidobás a bérlés?
Jelentősen csökkent, mégpedig 61 százalékról 53 százalékra azoknak az aránya, akik szerint „bérelt lakásban élni gyakorlatilag pénzkidobás, a lehető leghamarabb saját lakásba kell költözni”.
Fontos azonban kiemelni, hogy a kutatásban minden állítással kapcsolatban külön-külön kellett kifejezniük az egyetértésük szintjét, tehát egymást nem kizáró válaszokat kaptunk. Így lehetséges az, hogy bár 61 százalék látja egyetlen alternatívaként a bérlést a fiatalok életkezdésére, 53 százalékuk szerint ez még így is pénzpocsékolás. Viszont látható, hogy amennyivel nőtt az első, annyival csökkent a második állítással való egyetértés szintje, tehát a gondolkodásmódban valóban átrendeződés történt.
A kutatás alapján a megkérdezettek 26 százaléka szerint túl nagy jelentőséget tulajdonítanak az emberek a saját lakásnak. Aki bérelt ingatlanban lakik, 39 százalékban gondolja ezt, míg a nem bérelt lakásban élők körében ez az arány csak 24 százalék. Kiderült továbbá, hogy a középkorúak több mint ötöde a bérelt lakás nyújtotta mobilitást tartja fontos tényezőnek.
Miért nem vesz saját lakást?
A középkorúak 33 százaléka a lakások magas árát jelölte meg indokként arra, hogy miért nem tervez lakásvásárlást, míg 68 százalékuknak a jelenlegi lakhelye is megfelel. További indokok voltak még az elegendő önerő hiánya (26 százalék), illetve hatoduk szerint nem tudnának elég hitelt felvenni a vásárláshoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.