Élet+Stílus hvg.hu 2025. március. 27. 13:34

Öt év börtönre ítélték az Algériában fogva tartott francia állampolgárságú írót

A francia elnök hiába szólította fel az algériai hatóságokat, hogy engedjék el a rákkal küzdő Boualem Sansalt.

Egy algériai bíróság öt év börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélte Boualem Sansal francia-algériai írót, írja a France24.

Az algériai hatóságok terrorcselekmények vádjával tartóztatták le tavaly novemberben Sansalt, miután egy televíziós interjúban történelmi tényekre hivatkozva megkérdőjelezte Algéria nyugati határainak legitimitását. A rezsim azzal vádolta az írót, hogy kétségbe vonta “az algériai nemzet létezéshez való jogát” és történelmi határait, írta a Népszava.

Sansal egy szélsőjobboldali francia médiumnak azt nyilatkozta, hogy Franciaország igazságtalanul adott át marokkói területeket Algériának a gyarmati időkben. Az író nyilatkozatát Algéria a nemzeti szuverenitása elleni támadásként értelmezte, erre hivatkozva tartóztatták le a szerzőt, írja a France24.

Sansal letartóztatása elmélyítette a diplomáciai feszültségeket Franciaország és Algéria között. A helyzet különösen kényes diplomáciai szempontból, hiszen a szerző francia állampolgárként egy külföldi börtönben szenved.

Emmanuel Macron az író elleni vádakat korábban komolytalannak nevezte és reményének adott hangot, hogy Abdel-Madzsid Tebbun algériai elnök tisztán lát majd az ügyben. A francia elnök többször is felszólította az algériai hatóságokat, hogy az egészségi állapotára tekintettel engedjék el a rákkal küzdő 75 éves írót.

Sansal, aki 2003-ig magas rangú tisztviselőként dolgozott az algériai ipari minisztériumban, az írást viszonylag későn, a 90-es évek közepén kezdte. Első regényében, a Le serment des barbares-ban (A barbárok esküje) nyíltan beszélt hazája politikai és társadalmi problémáiról, az iszlamista erőszakról és a másként gondolkodók megfélemlítéséről. 2015-ben a Francia Akadémia Nagy Regény Díját nyerte el 2084: A világ vége című disztópikus művéért, amely George Orwell 1984-ének nyomán egy iszlamista totalitárius világot ábrázol. Bár köteteit nem tiltották be Algériában, 2014-es izraeli látogatása után személye különösen vitatottá vált az országban, írja a Népszava.

hvg360 Serdült Viktória 2025. március. 31. 09:45

Már törvénymódosítással is védi a hazatoloncolástól korrupcióval vádolt lengyel szövetségesét a kormány

Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.