Gazdaság hvg.hu 2024. november. 14. 11:14

Lakhatási válság: 11 fővárosi kerületben már 1,1 millió forint fölött az átlagos négyzetméterár

Úgy látszik, az eladók elkezdték beárazni, hogy 2025-ben sok befektetési célú vásárló jelenik meg az ingatlanpiacon. Országos átlagban egy év alatt közel 10 százalékkal nőttek az árak.

Számottevően gyorsult a lakásdrágulás októberben az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexe szerint. Az egy hónappal korábbihoz képest 2,5 százalékkal emelkedett a lakóingatlanok ára, pedig szeptemberben még csak 0,9 százalékos volt a havi drágulás üteme. Éves összevetésben is jelentős a gyorsulás: októberben 9,9 százalékkal nőttek a lakóingatlanárak, miközben szeptemberben még közel 7 százalékos volt az éves áremelkedés.

A friss adatok alapján a fővárosi lakáspiac lendületben van, közben a budapesti agglomerációban havi szinten 0,1 százalékkal csökkentek az árak, az éves mutató pedig 5,8 százalékra lassult az egy hónappal korábbi 6 százalékról – ismertette a részletes eredményeket Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az országon belül különbségeket kommentálva közölte azt is, hogy az éves drágulás az Észak-alföldi és Dél-alföldi régióban is meghaladta a 11 százalékot, ami az országos és a fővárosi átlagnál is tempósabb emelkedést jelent. Ez pedig elsősorban a debreceni és szegedi lakóingatlanok iránti kereslet növekedésével magyarázható.

2,8 millió magyar él lakhatási szegénységben, de legalább végre a kormány is észrevette, hogy baj van

Számszerűsítette a Habitat for Humanity, hány ember van az országban, akik rettenetes körülmények között élnek, vagy annyi pénzüket viszi el a lakhatás, hogy másra alig tudnak költeni. Arra is kitértek, hogy a gazdasági akcióterv nagyrészt csak a régi programok újracsomagolása, de a kormány legalább már beszél arról, hogy lakhatási válság van.

Budapesten nagyon elszálltak az árak

Az elmúlt időszakban látott áremelkedés eredményeként november elején a Budapesten eladó lakások átlagos négyzetméterára új szint közelébe érkezett, majdnem eléri az 1,1 millió forintot. Összesen tizenegy kerület – köztük az I., a II., III., az V., a VI., VII., XI. és a XIII. – már ennél magasabb átlagárnál jár. „A budapesti drágulás azért is figyelemre méltó, mert egy évvel ezelőtt a fővárosi lakások átlagos négyzetméterára még 1 millió forint alatt járt.

A lakásukat eladni kívánó tulajdonosok látszólag már beárazták a következő évben várható befektetői rohamot, ami azért veszélyes, mert a magasabb fizetőképességű kereslet nagy része csak 2025-ben érkezik meg a lakáspiacra.

10-15 százalékos lakásdrágulást hozhat, ha beválik a kormány terve

Már most az infláció kétszeresénél is nagyobb tempóban drágulnak az ingatlanok, és ez még csak békés bemelegítés lehet a 2025-ös áremelkedéshez képest, ha valóra válnak a kormány tervei.

„Ha a gyors piacra lépésben és költözésben gondolkodó tulajdonosok nem tudják időben eladni a lakásukat, akkor két szék között a pad alá eshetnek. Jövőre ugyanis magasabb áron értékesíthetik az ingatlanukat, de nekik is többet kell fizetniük a következő otthonukért” – emelte ki Balogh László.

A budapesti új építésű lakások és házak esetében az átlagos négyzetméterár meghaladja az 1,35 millió forintot, míg a használtakért 1,08 millió forintot kell fizetni.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

zöldhasú
Hirdetés