Gazdaság hvg.hu 2024. november. 14. 12:17

Szijjártó Péter megemlékezett a keleti elnyomásról és az olcsó energiáról

A miniszter úgy bonyolódott Közép-Európa és az EU gazdasági helyzetének és történelmének boncolgatásába, hogy egyszer sem említette nevén Oroszországot vagy a Szovjetuniót.

Magyarország kész a valódi sikertörténetnek számító visegrádi együttműködés további fejlesztésére, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok még szorosabbra fűzésére – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A miniszter arról nem beszélt, hogy a V4-es együttműködés mára tetszhalott állapotba került, a visegrádi országokat ugyanis megosztotta Moszkva Ukrajna elleni agressziója. Lengyelország azt élesen elítéli, és támogatja Ukrajnát – így volt ez még a Fidesz-szövetséges PiS kormányzása idején is. Csehország szintén támogatja Ukrajna küzdelmét, miközben Magyarország „békepárti”, vagyis praktikusan oroszpárti.

Úgy tűnik, Orbán lemondott a V4-ről

A V4-ektől láthatóan búcsút mond, helyette egy új regionális politikai szövetség kialakítására törekszik Orbán Viktor – nagyjából ez volt az egyetlen új, külpolitikát érintő gondolata a kormányfőnek a Magyar Gazdasági és Iparkamara hagyományos évnyitó rendezvényén mondott beszédében.

„Közép-Európában mindannyian megtapasztaltuk, hogy mit jelent az elnyomás Kelet felől, és mit jelent az, hogy elfelejtett minket a Nyugat” – fogalmazott.

A miniszter nem fejtette ki, milyen értelemben „felejtette el” a Nyugat Közép-Európát. A „Kelet felőli” elnyomás említésekor sem részletezte, hogy az Oszmán Birodalomra vagy a Szovjetunióra gondol-e elsősorban.

Leszögezte, hogy sokkal jobb olyan világban élni, amelynek a szabad együttműködés és a szabad kereskedelem az alapja, mint a korábbiban, amelyet mesterséges tömbökre osztottak fel. Szijjártó Péter ezért sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az EU-ban egyre gyakoribbak a keleti és a nyugati gazdaság szétválasztását célzó hangok és kezdeményezések.

A miniszter nem említette, de ezek a „hangok és kezdeményezések” nem csak az EU-ban egyre gyakoribbak – a magyar kormány által nyíltan támogatott Donald Trump megválasztott amerikai elnök a kínai gazdaságról való leválás szélsőséges képviselője.

Trump újabb kereskedelmi háborúja Kínával pénzügyi katasztrófa lenne

Az exelnök, aki újra szeretne bekerülni a Fehér Házba, 60 százalékra emelné minden kínai exportáru vámját. Ez szétverné a globális gazdaságot – írja a Bloomberg.

Szijjártó Péter sérelmezte, hogy mára felszámolták a gazdasági növekedés korábbi modelljét, amelyik a fejlett nyugati technológiák és a keleti energiahordozók kombinációjára épült, és annak helyét nem is vette át semmi.

Ami a gazdasági növekedés korábbi modelljét illeti, a miniszter nem említette, hogy annak előzménye Oroszország Ukrajna ellen indított – a nemzetközi egyezményeket és szerződéseket a magyar kormány által is elismerten felrúgó – területszerző háborúja.

zöldhasú
Hirdetés