Gazdaság Medvegy Gábor 2024. október. 30. 17:11

Malajziában köt ki Európa szemetének jelentős része

A délkelet-ázsiai országba érkező hulladék egy része lerakóba kerül, vagy elégetik.

Malajziában köt ki az Európai Unió szemetének jelentős része, derül ki a Deutsche Welle riportjából. A délkelet-ázsiai ország kormánya ugyan fogadkozik, hogy nem hagyja, hogy Malajzia a világ szeméttelepévé váljon, tavaly mégis 35 százalékkal több európai műanyaghulladék érkezett oda, mint egy évvel korábban. Az EU 2023-ban összesen nyolc és félmillió tonna papír-, műanyag- és üveghulladékot exportált, ennek több mint ötöde került maláj lerakóba.

Megállapodás született ugyanakkor arról, hogy az EU-ból 2026 közepétől ne lehessen kivinni műanyaghulladékot az OECD tagállamain kívülre, így Malajziába, vagy a szintén jelentős importőrnek számító Vietnámba és Indonéziába sem. Az intézkedéssel azt akarják megakadályozni, hogy a műanyagok és vegyi anyagok olyan országokba jussanak, ahol nem tudják azokat megfelelően feldolgozni.

A Greenpeace malajziai kampányfelelőse arról beszélt a Deutsche Wellének, hogy a maláj kormány gazdasági okokból, és az ottani újrahasznosító vállalkozások igényei miatt továbbra is engedélyezi a műanyagszemét importját, ugyanakkor az importhulladék jelentős része nem újrahasznosítható, vagy szennyezett. Ezeket lerakóban helyezik el, vagy elégetik. 2020-ban Malajziában mindössze 30 százalék volt az újrahasznosított hulladék becsült aránya.

Az Európai Bizottság becslése szerint ráadásul az uniós hulladékkivitel 15-30 százaléka illegális, ezt nagyobb valószínűséggel nem fogják megfelelően feldolgozni, vagy egyszerűen lerakóba viszik, a környezeti kockázatot növelve.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.