Farkas Zoltán
Szerzőnk Farkas Zoltán

A pénzügyi tárca által beharangozotton túl további érdekességeket rejt a friss adósaláta-törvénycsomag.

A 2022-es adóemelések után a költségvetési hiány csökkentésének kényszere miatt viszonylag szerény lehetőség van adócsökkentésre jövőre. Ennek legnagyobb tétele a családi adókedvezmény két részletben történő megduplázása. Ugyanakkor az elmúlt évek áremelkedési hullámával járó tapasztalatokon okulva a kormány több adót „valorizál”, azaz a terheket az infláció mértékében növeli, emellett a fővárosban durván megemeli a szobakiadás átalányadós terheit – derül ki a jövő évi adótörvényeket tartalmazó csomagból, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszter tegnap 23 óra 53 perckor nyújtott be az Országgyűlésnek.

A legfontosabb változások:

Szja: 2025 július elsejétől a személyi jövedelemadó (szja) családi kedvezménye egy eltartott esetén havi 66 670 forintról 100 ezer forintra, kettő esetén 133 330 forintról 200 ezer forintra, három és minden további eltartott esetén 220 ezer forintról 330 ezer forintra emelkedik, vagyis az összevont adóalapot ennyivel lehet csökkenteni A 2026-as választási évben pedig egy eltartott esetén 133 340, két eltartott esetén 266 660, három és minden további eltartott esetén 440 000 forintra nő a kedvezmény.

Lakáskiadás: Brutálisan megugrik a Budapesten szobakiadással foglalkozók átalányadója. A hivatalos megfogalmazás szerint fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyek azokon a településeken, ahol a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót, szobánként 150 ezer forint átalányadót fizetnek – ha ezt az adózási formát választják. A többi településen megmarad az eddigi 38 400 forintos átalányadó.

Szép-kártya lakásfelújításra is: A béren kívüli juttatást a hivatalos megfogalmazás szerint „szálláshely-szolgáltatásra, melegkonyhás vendéglátóhelyeken (ideértve a munkahelyi étkeztetést is) étkezési szolgáltatásra, a szabadidő-eltöltést, a rekreációt, az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásra”, és új elemként, 2025-ben lakásfelújításra lehet felhasználni, az éves keretösszeg „nem haladhatja meg a fizetési számlán 2025. év január 1-jén nyilvántartott összeg és a számlára 2025. évben utalt összeg 50 százalékát”, még akkor sem, ha többen folyósítják ezt a juttatást.

Beadta az NGM a javaslatát, el lehet költeni lakásra a nyugdíjra félretett pénzt

Lakáshitel törlesztésére, felújításra és más lakáscélra is felhasználhatóvá teszik 2025-ben a nyugdíjpénztárban összegyűjtött megtakarítást.

Lakásáfa: Marad az új lakások ötszázalékos áfája. A lakóingatlan-értékesítés általános forgalmi adója 2026. december 31-éig változatlanul öt százalék, sőt egyes esetekben – például, ha az építési engedélyt 2026 végéig kiadták – a kedvezményes kulcs alkalmazása 2030. december 31-ig is lehetővé válik.

Növekvő jövedéki adók:

  • A jövedéki adó mértéke cigarettára eddig ezer szálanként 29 500 forint és a kiskereskedelmi eladási ár 24 százaléka, de legalább 41 800 forint volt, ez ezer darabonként 32 300 forintra nő, a kiskereskedelmi eladási ár 24 százaléka változatlan, de az adó maximuma 45 200 forintra ugrik. Szivarra, szivarkára ezer darab után eddig legalább 4840 forint jövedéki adót kellett fizetni, ez jövőre 5 230 forintra emelkedik. A fogyasztási dohány jövedéki adója kilogrammonként 25 960 forint helyett 28 060 forint lesz. Általában hasonló mértékben változik az egyéb dohánytermékek jövedéki adója is.
  • A közúti járművek üzemanyagaként árult földgáz jövedéki adója eddig köbméterenként 32 forint, egyébként 0,3492 forint/kWh volt, ez jövőre 36, illetve 0,3879 forintra emelkedik. A villamos energiára megawattóránként 358,5 forint, a szénre tonnánként 2905 forint jövedéki adót vetett ki az állam, ez január elsejétől 398, illetve 3230 forintra ugrik. A benzin, a gázolaj a fűtőolaj és más szénhidrogén-alapú termékek jövedéki adójának emelésére valorizációs szabályt javasol a pénzügyi tárca, az adó mértéke a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-indexet követi, és azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal teszi közzé. 2025 után ez a szabály vonatkozik a dohánytermékek jövedéki adójára is.

A regisztrációs adó és a gépjárműadó mértéke a jövőben szintén az új valorizációs szabály szerint emelkedik. A törvényjavaslat indoklása szerint „az adó mértéke a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált összege, melyet 1000 forintra kerekítve kell megállapítani”.

Reklámadó: A reklámadó 2025 december végéig nem lép életbe, felfüggesztése továbbra is érvényben marad.

A légi közlekedés különadója jövőre megszűnik, a kiskereskedelmi különadó viszont fennmarad. Szintén megszűnik a gyógyszergyártás és a távközlés különadója, amelyekkel eredetileg 2023 végéig számoltak.

Éjfélkor jelentette be a kormány, hogy ma beadják az új adócsomagot

Lakáscélra is el lehet költeni a nyugdíjra félretett pénzt, két év alatt megduplázhatják a családi adókedvezményt, és kivezetnek néhányat azokból a különadókból, amelyeket az eredeti terv szerint csak 2023 végéig tartottak volna meg.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.