Gazdaság hvg.hu 2024. június. 17. 10:40

Kína elindítja a dömpingellenes vizsgálatot az EU-s sertéshúsimportra

Itt az új válaszcsapás a kínai elektromos járművek importjának büntetővámjáért.

Kína hétfőn elindította az Európai Unióból származó sertéshús importját célzó dömpingvizsgálatát, írja a Bloomberg a Kínai Kereskedelmi Minisztérium közleményére hivatkozva.

Kína az EU legnagyobb tengerentúli sertéshúspiaca, még úgy is, hogy az elmúlt években csökkent a kivitel a belföldi túlkínálat és az alacsony árak miatt. 2023-ban még így is 1,83 milliárd dollár értékű volt az uniós kivitel, a legnagyobb szolgáltatók pedig a spanyol, a dán és a holland gazdák voltak.

A brüsszeli villanyautós védővám egyelőre az orbáni iparpolitikát tolta meg

Az EU kínai importvillanyautókra kivetett védővámja valójában enyhének tekinthető, a legtöbb gyártó részvényárfolyama emelkedett a vámbejelentés nyomán. A vámok alapján úgy tűnik, az EU arra akarja ösztökélni a kínai gyártókat, hogy Európában termeljenek.

A lépés egyértelmű válasz az EU által bejelentett, júliustól érvényes védővámokra, melyeket a Kínából importált elektromos járművekre vetnek ki. Az EU emellett további területeken is vizsgálja, hogy a túlzott állami támogatás nem okoz-e aránytalan versenyelőnyt a kínai vállalkozásoknak az európai piacon, Kína pedig év elején az európai – legfőképp francia – égetettszesz-behozatalt vette célkeresztbe.

Az EU–Kína kereskedelmi háború legújabb fejezetéről többször is írtunk az elmúlt napokban, legutóbb itt:

Olyan válasz jöhet Kínából a villanyautó vámra, amely egymásnak ugraszthatja az uniós országokat

Azok után, hogy az Európai Unió büntetővámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos autókra, Peking célzott megtorló intézkedésekkel reagálhat. Végigvesszük, milyen ellenintézkedésekre lehet számítani, és mi lehet ezekkel Kína célja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.