Gazdaság hvg.hu 2024. június. 16. 07:00

És akkor kiderült, mennyire fájt a választási győzteseknek a buli utáni másnap

Szembesülnek a választások győztesei azzal, micsoda feladatok várnak rájuk; gigantikus bírságot kapott a magyar állam az Európai Bíróságtól; nagyot lépett az EU a Kína elleni vámháborúban. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Túl vagyunk az önkormányzati és az európai parlamenti választáson – bár az egy izgalmas kérdés, hogy Budapesten mi történt és mi történik. És egész meglepő módon egyik győztes sem örülhet felhőtlenül: Magyarországon a Fidesz úgy nyert, hogy visszaesett (majd jött egy EU-s gigabírság), Budapesten akármi is lesz a végeredmény, amint jogerős eredményhez jutunk, nagyon nehéz lesz egy koalíciót összerakni a testületben, az Európai Parlamentben pedig a szélsőjobbos előretörés okozhat még fejfájást az amúgy náluk sokkal több mandátumot szerző Néppártnak és szocialistáknak.

Voltak itt szép gazdasági szálak is, például kiderült, csak a választás után tették közzé, hogy egy debreceni gyár a csatornába folyatta a szennyvizét, és azt is kiszámoltuk, hogy az EP-be küldött képviselőink közel 8 ezer eurót fognak kapni havonta. Ezeknél hosszú távon azért sokkal fontosabb kérdés az, hogy mi lesz a gödi akkugyár pénzeivel, miután a Pest megyei közgyűlésben nem tudta a Fidesz megszerezni a többséget. Az pedig az egész európai politikát befolyásolhatja, hogy a Zöldek rosszul szerepeltek, úgyhogy nagy kérdés, milyen irányba mennek el a Green Deallel.

A gödi Samsung akkumulátorgyár
HVG

De még a választástól teljesen függetlenül is érkezett egy ritka fontos EU-s gazdasági hír: naponta 1 millió eurót, azaz közel 400 millió forintot kell a magyar államnak kifizetnie egy kétszázmillió eurós átalánydíjon felül, mert szándékosan kivonja magát a nemzetközi védelemmel kapcsolatos közös uniós politika egészének, valamint a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok kitoloncolására vonatkozó szabályoknak az alkalmazása alól. Az Európai Bíróság azt is kimondta: olyan jogsértést követett el a magyar kormány, amely precedens nélküli.

— voting control —

Pár órával a választás után bekerült a parlament elé egy monstre törvényjavaslat, amelyet azzal a lendülettel el is fogadtak a képviselők. Ennek egyik részleteként törvénybe írták azt, hogy aki felvette a csokot vagy a babaváró hitelt, mégsem lett gyereke, az mentességet kérhet – ez a lehetőség megvolt eddig is, csak nem törvény szabályozta, úgyhogy lehet, hogy itt végül nem nagy adósságelengedés lesz a történet vége, csupán annyi történt, hogy mivel állami követelés elengedéséről van szó, törvényben kell rendezni, meglátjuk.

Fülöp Máté

Ugyanebben a csomagban van szó arról, hogy átképezhetik tanárnak az 55 év fölötti katonákat, arról is, hogy a városi kórházak gépparkjával sakkozhatnak a megyei intézmények között, de a dolgozókkal is szabadon rendelkezhetnek ott. És még sok másról – összesen 70 jogszabályt írtak át.

— voting control —

Nagyon rosszul veszi ki magát, ha elkezdünk most EU-s gazdasági témában háborúról beszélni, de azt hívhatjuk vámháborúnak, ami most megindult: az Európai Bizottság bejelentette, hogy júliustól büntetővámot vet ki a kínai akkumulátoros elektromos járművek behozatalára, ideiglenes jelleggel, mivel azok előállítása Kínában tisztességtelen állami támogatásokban részesül, ez pedig veszélyezteti az uniós autógyártókat. A maximum 38,1 százalékos vám kivetéséhez egyszerű többségre van szükség, tehát Magyarország nem vétózhat.

Veres Viktor

A pontos mérték cégenként változik, a nálunk is gyárat létesítő BYD autóira 17,4 százalékos pluszvámot állapítottak meg. A BYD számára azért is fontos Magyarország, mert az itt gyártott autók EU-s terméknek számítanak, nem kínai importnak, így pedig nem is vonatkozna rájuk a büntetővám. Rosszabb hír a magyar kormány számára, hogy az Unió belső piacán létesítendő üzemeknél is vizsgálni kívánják az anyacégek állami támogatását – itt pedig a kínai akkumulátoripari cégek jelentős magyarországi beruházásai miatt lenne ebből gond. Kína, ahogy az várható volt, ellenlépéseket helyezett kilátásba.

— voting control —

Hamarosan elutazik Houstonba a két magyar űrhajósjelölt, Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula. Őket, valamint az űrhajóstréning szakértőjét, Jim Christensent kérdeztük arról, mi vár most rájuk. A Nemzetközi űrállomás berendezései és persze a vészhelyzeti protokollok mellett azt is meg fogják tanítani nekik, hogy a magyar űrprogram kísérleteit hogyan tudják elvégezni éles helyzetben. Fizikai tesztek szinte végtelen sora mellett azt is tanulniuk kell, hogyan viselkedjenek súlytalansághoz közeli állapotban – ezt az űrhajós szlengben okádós üstökösnek nevezett csökkentett gravitációs repülőn fogják gyakorolni, ami pont olyan szörnyű élményeket kínál, mint amilyennek a neve hangzik.

Cserényi Gyula és Kapu Tibor
Reviczky Zsolt

És hogy pontosan mikor lesz ennek vége? A felbocsátás dátumot várhatóan egy-két hónapon belül kitűzik, az űrhajósjelöltek úgy tervezik most, hogy szeptemberben kezdhetik meg a képzést, amely 8-10 hónapig tart. Ez után, tehát valamikor 2025 első felében mehetnek az űrbe, ha minden jól alakul.

— voting control —

A magyar kormány nem osztogathat a kedvenc projektjeinek biankó felmentést a versenytörvény alól – mondta ki a Fővárosi Törvényszék. A konkrét ügy, amelyben az ítélet született, a Vodafone felvásárlása: a 4iG tavaly vette meg a telefontársaság többségi tulajdonrészét. A baj ekkor abból volt, hogy a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette az ügyletet, ezért a Gazdasági Versenyhivatal nem ellenőrizhette azt.

Fazekas István

Az ítélet szerint a GVH-nak joga van eldönteni azt, hogy indít-e versenyfelügyeleti eljárást. Amikor pedig ebben dönt, akkor nem hivatkozhat a nemzetstratégiai minősítésre. A bíróság azt nem vonta kétségbe, hogy a kormánynak joga van egyes céges ügyleteket a GVH előzetes kontrollja alól kivonni, azonban ezeknek a vállalkozásoknak is be kell tartaniuk a versenytörvényt és ezt számon is lehet kérni rajtuk.

— voting control —

Tovább gyorsult az infláció, de némi meglepetésre még épp benne maradt a jegybanki toleranciasávban, 4 százalékos volt májusban. Az inflációt elsősorban a szolgáltatások 10 százalékos áremelkedése pörgeti, a telekomcégek durva áremelése átlag 14 százalékos volt. Szó nincs már az élelmiszerekről, de ezt azért nem annak tudhatjuk be, hogy piros felkiáltójelekkel kell figyelmeztetni, ha egy terméknek úgy maradt azonos az ára, hogy közben méretre összement – hogy a zsugorfláció elleni szabályokat hogyan lehet kikerülni, most mutattuk be részletesen.

Túry Gergely

Kiadta a KSH az áprilisi ipari termelés részletes számait is. Azt már eddig is tudtuk, hogy csak azért volt pluszban a mutató, mert hárommal több munkanap volt, mint egy évvel korábban, most viszont az is kiderült: az akkugyártásunk még a plusz három munkanap ellenére is 23 százalékos mínuszba került.

— voting control —

Két gyárbezárás híre is a választás után érkezett meg: Körösladányban a Henkel üzemét zárják be az év végéig, a dunaújvárosi kokszolót pedig a technológiai átállásra hivatkozva állítják le.

Ez utóbbi praktikusan azt jelenti, hogy a vasmű eredeti két kohója közül azt az egyet is leállítják, amelyet eddig üzemmeleg állapotban tartottak, magyarul még használható volt. A kormány eddig is komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy a Dunaferrt életben tartsa, mostanra viszont kiderült, hogy egyáltalán nem jó a cég helyzete.

— voting control —
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.