Gazdaság hvg.hu 2024. május. 31. 09:41

Óriási a zuhanás a szolgáltatások külkereskedelmében

Az előző negyedévhez képest az export 8,7, az import 8,9 százalékkal csökkent az év első három hónapjában.

A szolgáltatások külkereskedelmének első negyedéves adatait közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Jelentésük szerint az év első három hónapjában az előző negyedévhez képest az export 8,7, az import 8,9 százalékkal csökkent, a többlet pedig 217 millió euróval lett kevesebb. Ugyanakkor a szolgáltatások euróban számított exportja és importja egyaránt 3,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,4 milliárd eurót ért el, 83 millió euróval többet a 2023. I. negyedévinél.

Az első negyedévben az export értéke 7,8 milliárd eurót (3,0 ezer milliárd forintot), az importé 5,4 milliárd eurót (2,1 ezer milliárd forintot) tett ki. A szolgáltatás-külkereskedelem aktívuma 2,4 milliárd euró (938 milliárd forint) volt.

A szolgáltatáscsoportok közül a szállítási szolgáltatások 748, a turizmus 564, a bérmunka-szolgáltatási díj 523 millió euróval járultak hozzá a 2024. I. negyedévi aktívumhoz. Szolgáltatásexportunk 65, -importunk 71 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett.

Első számú partnerünk továbbra is Németország, amely a forgalom 20 százalékát képviselte. A második legfontosabb Amerikai Egyesült Államok 7,9 százalékkal, míg a harmadik helyen álló Ausztria 7,8 százalékkal részesedett a teljes szolgáltatás-kereskedelemből.

A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 45 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 23 százalékot) tett ki, ezt követte a szállítási szolgáltatások 27, majd a turizmus 17 százalékos részesedéssel. Az import tekintetében a legkiemelkedőbb szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt 56 százalékkal (ezen belül az egyéb üzleti szolgáltatásoké 31 százalékkal), miközben a szállítási szolgáltatások 26, a turizmus 14 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.

Az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest a szolgáltatásexport és -import euróban számított értéke egyaránt 3,7 százalékkal nőtt (forintban mindkét forgalmi irányban 3,6 százalékot ért el a növekedés). Az aktívum 83 millió euróval (31 milliárd forinttal) meghaladta az előző év azonos időszaki többletet.

Az aktívum mérsékelt bővüléséhez elsősorban az üzleti szolgáltatások és a bérmunka-szolgáltatások egyenlegének 94 és 54 millió eurós növekedése járult hozzá, ami ellensúlyozta a turizmus egyenlegében bekövetkezett 108 millió eurós csökkenést. Aktívumunk az európai uniós forgalomban 271 millió euróval vált kedvezőbbé, a legnagyobb összegű egyenlegjavulást a Németországgal (104 millió euró) és Máltával (87 millió euró) folytatott kereskedelmünkben figyeltük meg. Az EU-n kívüli országok esetében a többlet 188 millió euróval csökkent, a legnagyobb összegű egyenlegromlást az Egyesült Királyság (180 millió eurót) viszonylatában regisztráltuk.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.