A külföldieket nem zavarta annyira a hosszú hétvégék hiánya.
A vendégéjszakák száma 4,7, a vendégeké 1,3%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest 2024 áprilisában – számolt be a KSH. A statisztikai hivatal közlése szerint a turisztikai szálláshelyeken 1,2 millió vendég közel 2,9 millió vendégéjszakát töltött el.
A csökkenés nem meglepő: idén ugyanis március végén volt húsvét, így a húsvéti hosszú hétvégéhez köthető üdülések is előbbre kerültek, és az is eltérés 2023-hoz képest, hogy május 1-je előtt nem volt hosszú hétvége. Erre utal az is, hogy amíg a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 8,9 százalékkal esett vissza, a külföldiek esetében csupán 0,9%-os volt a csökkenés.
Az éves számok nem olyan rosszak: 2024. január–áprilisban a belföldi vendégek által a turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 4,8, a külföldieké 10%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Márciusban egyébként a vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30%-kal nőtt 2023 márciusához képest.
Áprilisban a belföldi vendégek száma 598 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,3 millió volt a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 434 ezer vendéget és 952 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A belföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma a Bük–Sárvár turisztikai térségben bővült a legnagyobb mértékben (14%-kal), Tokaj és Nyíregyháza térségében csökkent a leginkább (22%-kal) az előző év azonos időszakához képest. Budapesten 8,2%-kal emelkedett, a Balatonnál 8,9%-kal visszaesett a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
A külföldi vendégek száma 3,2%-kal bővült, a vendégéjszakáké 0,9%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 609 ezer vendég közel 1,6 millió vendégéjszakát töltött el. A külföldiek 26 százalékkal több éjszakát töltöttek el az előző évhez képest Debrecenben és térségében, viszont fele annyit Gyulán – számolt be a KSH.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.