A kormányközeli cégek ezermilliárdos bevételre számíthatnak a Kínával kötött megállapodásoktól, amelyek a kulcsfontosságú ágazatokra is kiterjednek. A magyar az EU leginkább Kína-barát társadalma, miközben a kínai hatalmi berendezkedés Orbán Viktor számára is szimpatikus – írja a friss HVG.
A kormányközeli cégeknek ezermilliárdos bevételt hozhatnak a Magyarország és Kína közötti megállapodások, az Orbán-kormány pedig a szuverenitás szempontjából kulcsfontosságú ágazatokba engedi be a távol-keleti nagyhatalmat – derül ki a friss HVG cikkéből.
Míg a 4iG az Egyesült Államok szerint a kínai titkosszolgálatokhoz bekötött Huaweijel ír alá szándéknyilatkozatot felhőszolgáltatások kialakításáról, addig a hazai vasútgyártók az egyébként vérfrissítésre szoruló európai vasútpiacra betörő CRRC-vel állapodtak meg, de együttműködünk Kínával egy kulcsfontosságú schengeni határátkelő és a nukleáris energia területén is.
Mindeközben Kína megítélése Európában már nálunk a legkedvezőbb, pedig a magyarok többsége is látja, hogy a népköztársaság az EU-t és a NATO-t gyengítené. A változás pedig nem a kínai médiának köszönhető, hanem a kormány kommunikációjának.
Orbánnak Kína szimpatikus példa a hatalomgyakorlás szempontjából, ráadásul úgy vár gazdasági fellendülést a kínai tőke beáramlásától, hogy Kínát eközben nem érdekli a hazai jogállamiság vagy demokrácia helyzete – szemben a nyugati szövetségesekkel.
A teljes cikket elolvashatja a HVG csütörtökön megjelenő számában, valamint a hvg360 felületén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.