Újra fellángoltak a közel-keleti háborús félelmek, ami sosem tesz jót az olajárnak.
Irán több száz rakétával támadta Izraelt és bár ígérete szerint ezzel befejezettnek tekinti a harcokat, a befektetőket mindez egyelőre nem nyugtatta meg.
„Ha megtámadják az iráni olajkutakat vagy exportlétesítményeket, akkor az könnyen 100 dolláros Brent nyersolajárat eredményezhet, a Hormuzi-szoros lezárása (amelyen keresztül naponta a globális olajtermelés egyötöde megy át – a szerk.) pedig még feljebb, 120-130 dolláros hordónkénti árat jelenthetne” – nyilatkozta a CNBC-nek Andy Lipow, a Lipow Oil Associates elnöke.
Hétfő reggel a Brent hordónkénti ára valamivel 90 dollár felett volt.
A helyzet azért is érintheti különösen érzékenyen az olaj árát, mert Irán továbbra is hatalmas olajkészletekkel rendelkezik, nem mellesleg az OPEC harmadik legnagyobb kitermelője.
A mostani helyzetben pedig rosszul jön, hogy az utóbbi években folyamatosan elmaradtak az olajipari fejlesztések. „Emiatt nem olyan stabil a kínálat, így nagyobb esélye van annak, hogy jóval 100 dollár fölé ugorjon az ár eszkaláció esetén” – tette hozzá a lapnak Josh Young, a Bison Interests olaj- és gázipari befektetési cég portfóliómenedzsere. Young amúgy nem optimista, szerinte az, hogy az elmúlt évtizedben nem fektettek elég pénzt az új kitermelőhelyek feltárásába és a meglévő infrastruktúra fejlesztésébe, azt jelenti, hogy hamarosan új történelmi rekordon lesz az olaj ára. Itt többek közt egy Morgan Stanley-tanulmányra utalt, amely szerint, ha nem fektetnek egy-egy olajkút fejlesztésébe pénzt, akkor az 15 százalékot veszít a hatékonyságából.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.