Gazdaság hvg.hu 2024. március. 07. 20:00

„És akkor farkasüvöltést hallottam, háromszor egymás után”

Január végén farkasok elpusztítása miatt vettek őrizetbe három borsodi vadászt. A nagyragadozók visszatérése az erdő-mező ökológiai sokszínűsége szempontjából üdvös, de jelenlétük érdekeket sért. A természetvédők örülnek, a gazdálkodók és a vadászok ellentmondásosabban viszonyulnak hozzájuk. Jelenlétüknek azonban talán nagyobb a füstje, mint a lángja. De mit gondol róluk a természetvédő, a gazdálkodó és a vadász? Videóriport.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Különös megvilágításba helyezte a putnoki szakállas farkas – amelynek alakját díszkút is őrzi a városközpontban – borzongató legendáját egy pár héttel ezelőtti eset, amikor fokozottan védett farkasok kilövése miatt akcióztak a Nemzeti Nyomozó Iroda és a Terrorelhárító Központ emberei. A farkasszobortól alig pár saroknyira fogtak el két vadászt, akiket természetkárosítás bűntettével gyanúsítanak. 

Ami a rendőrség eddigi kommunikációjából tudható, hogy a vadászok – összesen hárman, a két putnoki mellett volt egy edelényi is, a január 24-i kora reggeli akció még Felsőnyárádra is kiterjedt – rendszeresen pusztították a védett nagyragadozókat, és trófeáikat is kikészítették (kifőzött koponyákat, állkapcsokat találtak náluk). Nem ez az első eset, hogy védett nagyragadozó kerül puskacső végére, tavaly a jeladós svájci farkas, M237 lelövése keltett országos felháborodást.

A nagyragadozók jelenléte ökológiai szempontokból üdvös, de mivel elszoktunk tőlük, konfliktusokat szül, ami oda vezetett, hogy az Európai Bizottság már kezdeményezte védettségük fellazítását. Videoriportunkban annak igyekeztünk utánajárni, hogy látja a nagyragadozót a természetvédelem, az állattartók és a vadászok szemszögéből:

“Na mi van, már a farkast is lövitek? “

Január végén farkasok pusztítása miatt vettek őrizetbe három borsodi vadászt. A nagyragadozók visszatérése az erdő-mező ökológiai sokszínűsége szempontjából üdvös, de jelenlétük érdekeket sért. A természetvédők örülnek, a gazdálkodók és a vadászok ellentmondásosabban viszonyulnak feléjük. Jelenlétüknek azonban talán nagyobb a füstje, mint a lángja. De mit gondol róluk a természetvédő, a gazdálkodó és a vadász?

A riportban szóba kerül Szlovákia, ahol tavaly ősszel az agrárminisztérium felvetette, hogy lehetővé tenné évi 60 farkas kilövését a 600-asra becsült állományból. A lépés mögött többen politikai indíttatást látnak: egyfajta bosszú lenne a korábbi környezetvédelmi miniszteren, a demokrata Jan Budajon, aki 2019-ben elérte, hogy Szlovákiában is fokozottan védettek legyenek a nagyragadozók. A szlovákiai farkasok esetleges kilövése – az új szabály életbe lépése még nem történt meg – a magyarországi állományra is hatással lehet majd, hiszen bár két országban vannak, ökológiailag egy populációt alkotnak. A kilövésük melletti érvek ismerősek: pusztítják a haszonállatokat. A szakemberek azonban több tanulmányra is hivatkozva állítják: hiába lőnék ki őket, annak nem lenne semmiféle hatása arra, mennyi birkát, kecskét, borjút, vagy tehenet visznek el. 

Kockázata viszont annál inkább lenne. Erre Szép Ábrahám, a Kuvasz-Őr Program alapítója figyelmeztetett, aki szerint ha a vezérhímet vagy a vezérnőstényt lövik ki: akkor a felbomló falka vezető nélkül maradt tagjai kevésbé lesznek képesek a nagyvadakat becserkészni, helyette a kevésbé védett, könnyebb préda haszonállatokra fordulhatnak rá. 

A haszonállatok körében okozott károk azonban a jelenlegi ismeretek szerint Magyarországon elenyészőek. Sütő Dávid szerint a nagyragadozók megőrzését és az egymás mellett
élés elősegítését célzó uniós interrégiós projekt, a Nagyragadozók a Kárpátokban (Carpathian LargE CArnivores –LECA) keretein beül előtanulmányokban arra jutottak hogy a becsült populációhoz képest nagyon csekély mértékű a károkozásuk. Ennek több oka is lehet:  vagy valóban elenyésző számban ragadnak el haszonállatokat, vagy akár az is, hogy az érintett gazdák nem jelentik az ilyen eseteket, mert nem érdekeltek, hiszen nincs kártalanítási rendszer, és/vagy mert nem akarnak bajlódni a bürokráciával, esetleg mert mert nem tudnak róla, hogy erre van lehetőség. Az biztos, hogy további vizsgálatokra lenne szükség. 

Az M 237-es jelzésű farkas a Bükkben
Facebook

A vadászat nagyvadak mozgására gyakorolt hatásukat nézve viszont már zajlott alapos kutatás, aminek készítői – köztük a Bükki Nemzeti Park munkatársai – arra jutottak, hogy azt a farkasok helyett valójában inkább az emberek erdei jelenléte befolyásolja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.