Gazdaság hvg.hu 2024. február. 23. 17:45

Hétszeres áremeléssel űzhetik el Lázárék a kerékpárral ingázókat a vonatokról

Kibabrál a MÁV-Start azokkal, akik eddig kerékpárral együtt ingáztak a vasúton: a március 1-jétől érvényes új tarifarendszerben öt-hétszeres áron vehetik meg a bringás jegyet és bérletet. A Közlekedő Tömeg figyelmeztet: ugyanannyiba kerül majd kerékpárral együtt vonatozni a szomszéd faluba, mint az ország másik végébe, és félő, hogy a napi ezerforintos költség miatt sokan inkább autóra váltanak. A Magyar Kerékpárosklub levélben kéri a MÁV-tól: ne űzze el a vasútról az eddig így utazókat!

Jelentősen megdrágul a vonaton kerékpárral ingázók utazása – figyelmeztetett a Közlekedő Tömeg a hét közepén meghirdetett, március 1-jétől érvényes új vasúti tarifarendszerrel kapcsolatban. „Az eddig távolságfüggően 235 Ft-tól megvásárolható kerékpárjegyek és 1340 Ft-tól induló bérletek helyébe ugyanis az utazás hosszától függetlenül, egységesen 500 Ft-ba kerülő kerékpárjegy és a 9450 Ft árú kerékpár-országbérlet lép,

a rövidebb távokon rendszeresen utazók tehát az eddigi bérletük árának öt-hétszereséért szállíthatják majd a kerékpárjukat.

Az aránytalan árképzés következtében ráadásul az az abszurd helyzet áll elő, hogy ugyanannyiba kerül majd a szomszéd faluig érvényes kerékpárjegy, mint az ország másik végébe szóló” – írták.

Ingyen utazás a nagycsaládoknak és a határon túliaknak, több engedmény a fiataloknak - közzétették, hogy változnak az utazási kedvezmények

Megjelent a három rendelet tervezete, amelyekkel márciustól átalakítják a MÁV és a Volánbusz kedvezményrendszerét.


A közösségi közlekedés jobbításáért dolgozó civil szervezet emlékeztetett, hogy „a MÁV-Start számára eddig fontos volt, hogy a kerékpárral együtt ingázókat is (ami vidéki régiókban sok helyütt az egyetlen, személyautóval időben versenyképes alternatíva, a nagyvárosok környékén pedig a dugók legyőzésének záloga) a vasúti közlekedéshez csábítsa”, de hiába szereztek be százas nagyságrendben kerékpár szállítására alkalmas alacsonypadlós elővárosi vonatokat, illetve bővültek a kerékpárszállítás lehetőségei számos fő- és mellékvonalon,

a jelek szerint ez a stratégia léket kapott.

A Közlekedő Tömeg szerint félő, hogy azok, akik eddig a kerékpár+vonat kombinációval meg tudták oldani a közlekedésüket, vagy autóra váltanak majd a tarifareformmal már naponta 1000 forintos oda-vissza kerékpárszállítás helyett, vagy két kerékpárt lesznek kénytelenek használni: egyet az induló, egyet pedig a célállomásukon, „ami a hétköznapi nehézségek mellett közterület-használati kérdéseket is felvet”.

Jelezték azt is, hogy az új tarifarendszert megint nem sikerült a törvény szerint időben, legalább 30 nappal a bevezetés előtt meghirdetni.

Az ügyben a Magyar Kerékpárosklub nyílt levelet írt a MÁV-nak, amelyben jelezte: bár ígéretet kaptak arra, hogy a rövideb távú kerékpárjegyek drágulását a kerékpárbérletek árának változatlansága ellensúlyozza, „a kedvező tárgyalási előjelek ellenére” most mégis azt látják, „hogy a bérletes szállítás is rendkívüli mértékben drágul”. Ezt nem tudják elfogadni, mivel az „nem szolgálja a fenntartható agglomerációs közlekedés előnyét és célját sem”.

A szervezet ezért az kéri, hogy legalább a bérletárakat változtassák meg, hogy megfizethető maradjon az ingázásban, és

ne űzze el a vasútról az eddig így utazókat.

 

 

Kétfelé vágná a MÁV-ot Lázár János minisztériuma

A miniszter bizalmi embere szerint az állami vasúttársaság jelen formájában nem tud tovább működni.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.