Özönlenek az országba a románok, és sorra vásárolják fel a határ menti települések házait
A jelenséget a schengeni csatlakozás robbantotta ki, miatta már minden ötödik lakos romániai áttelepülő Battonyán, de más települések is népszerűek.
A jelenséget a schengeni csatlakozás robbantotta ki, miatta már minden ötödik lakos romániai áttelepülő Battonyán, de más települések is népszerűek.
Miközben Magyarország január 1-jével száműzte vendégmunkásai jó részét, az EU-tagságnak köszönhetően továbbra is magyarok tízezrei élvezik a nyugati munkavállalás lehetőségének előnyeit. Az ingázást a magyar bérek egyre nagyobb lemaradásra hajtja, az osztrák iskolákba ma ötször annyi magyar gyerek jár, mint a 2010-es évtized elején. Kik és miért ingáznak, és mennyi pénzt visznek haza?
Hol érdemes házat venni Budapesten, vagy az agglomerációban? A vételár mellett az ingázás költségével is érdemes számolni. De az sem mindegy, hogy Budapest melyik részén, melyik kerületben fekszik a kérdéses ingatlan.
Kibabrál a MÁV-Start azokkal, akik eddig kerékpárral együtt ingáztak a vasúton: a március 1-jétől érvényes új tarifarendszerben öt-hétszeres áron vehetik meg a bringás jegyet és bérletet. A Közlekedő Tömeg figyelmeztet: ugyanannyiba kerül majd kerékpárral együtt vonatozni a szomszéd faluba, mint az ország másik végébe, és félő, hogy a napi ezerforintos költség miatt sokan inkább autóra váltanak. A Magyar Kerékpárosklub levélben kéri a MÁV-tól: ne űzze el a vasútról az eddig így utazókat!
Alapesetben a határon át ingázók csak heti egy nap home office-t kaphatnak, különben változik a társadalombiztosításuk. Megoldás lenne egy uniós keretmegállapodás, de ezt Magyarország nem kötötte meg Ausztriával.
Kiderült, hogy a mindennapos munkahelyre, majd visszafele ingázás nemcsak kényelmetlen, de még az ember egészségére nézve is káros lehet.
655 milliárd forintot fizettek az osztrák cégek a Magyarországról átjáró dolgozóiknak, de jókora összeg volt az is, amit a kivándorolt magyarok utaltak haza a családnak.
Egyre inkább érződik az osztrák munkaerőpiac elszívó hatása, a határ mentén élők pedig egyre nyitottabbak – mondta a hvg360-nak a Trenkwalder munkaerő-kölcsönző és -közvetítő kereskedelmi igazgatója, Nógrádi József. Sokan eleve kint kezdenek dolgozni. Többekkel beszéltünk, akik már évek óta ingáznak a két ország között, elmesélték, milyen beszólásokat hallanak, miért nem egyszerű tanárként benzinkúton dolgozni, illetve miért nem derogál ápolónőként mosogatni a reptéren. A kérdés már csak az, hogy ha jóval magasabb a fizetés, hogyhogy nem dolgozik mindenki odaát?
A Covid–19-járvány alatt általánossá vált otthoni munkavégzés sok szempontból nagyon előnyös volt. Viszont több kutatás is kimutatta, hogy például az elmaradt napi munkába járásnak negatív következményei is voltak.
Egyre több az új fertőzött, így szigorítottak a szabályokon.
Elhúzódó munkaerőpiaci válsággal számol a magyar dolgozók nagy többsége.
Egy brit kutatócsoport kifejezetten a koronavírus-járvány idején elterjedt home office hosszú távú hatásait vizsgálta.