"A magyarországi álláshirdetések 15 százaléka Ausztriába szól"
Egyre inkább érződik az osztrák munkaerőpiac elszívó hatása, a határ mentén élők pedig egyre nyitottabbak – mondta a hvg360-nak a Trenkwalder munkaerő-kölcsönző és -közvetítő kereskedelmi igazgatója, Nógrádi József. Sokan eleve kint kezdenek dolgozni. Többekkel beszéltünk, akik már évek óta ingáznak a két ország között, elmesélték, milyen beszólásokat hallanak, miért nem egyszerű tanárként benzinkúton dolgozni, illetve miért nem derogál ápolónőként mosogatni a reptéren. A kérdés már csak az, hogy ha jóval magasabb a fizetés, hogyhogy nem dolgozik mindenki odaát?
„A sportcsapatban szólt az egyik ismerősöm, hogy keresnek embert a Postához. Kimentem, megpróbáltam, kint ragadtam” – meséli a hvg360-nak János, hogyan került a határ túloldalára öt évvel ezelőtt. Ő mostanra egyike annak a több tízezer magyarnak, aki Magyarország és Ausztria között ingázik. János az osztrák állami posta egy beszállítócégénél dolgozik, ahol nemcsak a főnök magyar, hanem az összes alkalmazott is.
Öt éve még csak protekcióval lehetett bekerülni a céghez, most már nincs ilyen. A munka mennyiségétől függően pedig 2 ezer eurót is meg lehet keresni egy hónapban, a karácsonyi szezonban viszont – amikor rengeteg csomagot visznek ki – a fizetés elérheti a 3-4 ezer eurót is.
János itthon szakácsként dolgozott, de kint sem marad sokáig a posta környékén: teherautósofőrnek tanul, a helye már megvan. Ugyanúgy ingázni fog, mint eddig. Benne van a pakliban, hogy idővel hazajöjjön, de amíg tud, kint dolgozna, már csak a jóval magasabb nyugdíj miatt is.
Meglepő számok
A Trenkwalder munkaerő-kölcsönző és -közvetítő kereskedelmi igazgatója, Nógrádi József azt mondja,
egyre inkább érződik az osztrák munkaerőpiac elszívó hatása, a határ mentén élők pedig egyre nyitottabbak.
Mobilitási felmérésük szerint Vas megyében például a versenypiacon dolgozók 69 százaléka lenne hajlandó munkahelyet váltani, vagy amiatt költözni, 43 százalékuk költözne külföldre, döntő többségük Ausztriába. Legfőbb motiváció a jobb megélhetés, de a stabilabb jövő és a több munkalehetőség is dobogós.
Bár mindez nem jelenti azt, hogy ennyien útra is kelnek, Nógrádi azt mondja:
ez a szám minket minket meglepett, sokat romlott az érték az elmúlt időszakban.